Anna Fornal
Anna Fornal

Anna Fornal (z d. Milewska)

(ur. 1939)

 

Urodziła się 25 maja 1939 roku w Kielcach. Z wykształcenia jest muzykiem, nauczycielką gry na fortepianie, absolwentką kieleckiej Średniej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego, dyplomantką Centralnego Ośrodka Pedagogicznego Szkolnictwa Artystycznego w Warszawie. Między rokiem 1957 a 1975 współpracowała z kielecką Rozgłośnią PR, jako autorka audycji popularyzujących sztukę – w tym cyklu „Życiorysy eksponatów”, nadawanego również w radiowej „Trójce”. W latach 1959–1967 kierowała Społecznym Ogniskiem Muzycznym przy Radzie Zakładowej WRN w Kielcach; była wizytatorem ognisk artystycznych województwa kieleckiego (1965–1966). Od 1977 do 1995 roku pracowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, pełniąc funkcję Kierownika Sekcji Fortepianu. Prowadziła szeroką działalność pozalekcyjną, organizując, nie tylko dla swoich wychowanków, m.in. koncerty monotematyczne – np. wieczory kolęd – oraz prezentacje twórczości uczniów uzdolnionych kompozytorsko. Niektórzy z nich stali się powszechnie znanymi artystami. Z chwilą przejścia na emeryturę w 1995 roku zainicjowała powołanie Stowarzyszenia W STRONĘ SZTUKI, zostając jego prezesem. Stowarzyszenie było jedyną na Lubelszczyźnie organizacją pozarządową wszechstronnie zaangażowaną w rozwój i promocję młodzieży utalentowanej artystycznie. Była scenarzystką i realizatorką koncertów, w których wystąpiło około pięciu tysięcy młodych muzyków (soliści, zespoły kameralne, orkiestry, chóry, zespoły taneczne z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Francji i Chile) oraz poeci i recytatorzy. Organizowała ekspozycje prac plastycznych dzieci i młodzieży. W Bibliotece Muzycznej Stowarzyszenia ukazywały się utwory młodych kompozytorów; w Bibliotece Literackiej – tomiki poezji. Przygotowywała je do druku.

Wyróżniona wieloma odznaczeniami i tytułami honorowymi: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, „Zasłużony Działacz Kultury”, „Ludziom Gorących Serc”, „Beatus qui prodest, cui potest”, „Czyniący Dobro”, Medal Prezydenta Miasta Lublina, „Bene Meritus Terrae Lublinensi”, Medal „Serce dla serc”. Jej wieloletnie i bardzo owocne zaangażowanie na rzecz promocji młodych talentów zostało w 2015 roku uhonorowane Nagrodą „Angelus” za całokształ życia.

 

W 2014 roku opublikowała tomik wierszy pt. Tu i tam (Lublin: Norbertinum), zaś w roku 2024 – tomik wierszy Tam i tu (Lublin: Norbertinum).

 

12 czerwca 2014 roku – promocja tomu Tu i tam w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – relacja filmowa