Godlo Norbertinum
Strona główna
Norbertinum
ul. Długa 5
20-346 Lublin
tel. 81 744 11 58
fax 81 744 11 48
E-MAIL

Kronika

ALLEGRO FacebookLogo, 1,6kB

Kronika

8 lutego 2013 r.

Ukazał się tom poetycki Anny Wójtowicz zatytułowany Na rewersie twarzy.

ps

17 grudnia 2012 roku

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się promocja książki Jana Jaworskiego Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II. Książkę zaprezentował Cezary Ritter z Instytutu Jana Pawła II.

ps

12 grudnia 2012 r.

Opublikowaliśmy wydanie IV książki Praca z indywidualnym przypadkiem w nadzorze rodzinnego kuratora sądowego autorstwa Zofii Ostrihanskiej i Anety Paszkiewicz.

ps

10 grudnia 2012 r.

Ukazała się książka Daniela Chraniuka Ignacy Czuma. Uczony i polityk.

ps

1 grudnia 2012 roku

W Kawiarni Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyła się promocja jubileuszowego tomu Stanisławy Burdy Ogrody milczenia. Wybór poezji.

ps

30 listopada 2012 roku

Ukazał się jubileuszowy tom poetycki Stanisławy Burdy Ogrody milczenia. Wybór poezji

ps

7 listopada 2012 r.

W Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie odbyła się promocja najnowszej książki Tadeusza Chabrowskiego Białe nieszpory.

ps

26 października 2012 r.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie z Alicją Mazan-Mazurkiewicz, autorką tomu poetyckiego Chropawe głoski.

ps

24 października 2012 r.

Ukazała się powieść Tadeusza Chabrowskiego Białe nieszpory.

ps

8 października 2012 r.

Ukazało się wydanie czwarte wspomnień Wandy Kocięckiej Oddajcie mi Świętego Mikołaja!

ps

4 października 2012 r.

Opublikowaliśmy tom 9. Problemów Frazeologii Europejskiej, pod redakcją prof. Andrzeja M. Lewickiego.

ps

1 października 2012 r.

Ukazało się wydanie drugie książki Anety Paszkiewicz Podmiotowe traktowanie wychowanka w pracy kuratora sądowego.

ps

6 września 2012 r.

Opublikowaliśmy II rocznik społeczno-kulturalny „Ekspresje. Expressions”, pod redakcją Aliny Siomkajło.

ps

5 września 2012 r.

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Lublina i Urzędu Miasta Lublina (Wydział Planowania) ukazała się publikacja Rewitalizacja obszaru Podzamcza w Lublinie. Prezentuje ona prace nagrodzone w konkursie urbanistyczno-architektonicznym, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu 2012 r. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych projektów na zagospodarowanie przestrzeni lubelskiego Podzamcza, w nowoczesny sposób nawiązujących do historycznego dziedzictwa tej części miasta, będących atrakcyjnie funkcjonalne, programowo i architektonicznie dla u żytkowników i inwestorów.

ps

3 września 2012 r.

Ukazała się książka Mariana Kozaczki Gospodarka Polski w latach 1989-2009.

ps

26 sierpnia 2012 r.

Minęła 16. rocznica śmierci CZESŁAWA ZGORZELSKIEGO. Czesław Zgorzelski (1908–1996) był wybitnym polonistą i historykiem literatury polskiej, znakomitym znawcą poezji romantycznej, edytorem dzieł wszystkich Adama Mickiewicza.
Urodził się w 1908 r. w Boryczewie, w powiecie nieświeskim. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, gdzie w latach 1930-1939 był starszym asystentem w Katedrze Historii Literatury. Po wojnie znalazł się w Toruniu, a od 1950 r. na zawsze związał się z Lublinem. Do przejścia na emeryturę w 1978 r. kierował katedrą Historii Literatury KUL. Jego krajem rodzinnym na zawsze pozostała Nowogródczyzna. Profesor Czesław Zgorzelski swoją drogę życiową opisał we wspomnieniach Przywołane z pamięci (tom I serii Norbertinum – "Mistrzowie").

ps

21 sierpnia 2012 r.

Swoje 80. urodziny obchodził Profesor TADEUSZ KŁAK, emerytowany profesor Uniwersytetu Śląskiego, niestrudzony badacz i popularyzator twórczości Józefa Czechowicza. Zasługi Tadeusza Kłaka w tej dziedzinie zostały docenione i uhonorowane w styczniu 2012 r. Nagrodą III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Czechowicza.

ps

16 sierpnia 2012 r.

W 68. rocznicę śmierci Poetów - Tadeusza Gajcego i Leona Zbigniewa Stroińskiego, odbyło się spotkanie w Muzeum Literatury w Warszawie poświęcone Ich Pamięci. W programie przewidziano promocję książki Leon Zdzisław Stroiński Chmura. Portret poety, prezentację filmu Ślady – Leon Zdzisław Stroiński (reż. Hanna Zofia Etemadi), pokaz pamiątek i rękopisów Poetów.

ps

16 sierpnia 2012 r.

Program 2 Polskiego Radia oraz Wydawnictwo Norbertinum zapraszają na audycję "LEON ZDZISŁAW STROIŃSKI - KOLUMB ZAPOMNIANY?" autorstwa Anny Lisieckiej i Marii Brzezińskiej. Audycja została wyemitowana w Programie 2 Polskiego Radia („Notatnik Dwójki”) i dostępna jest na stronie internetowej Programu 2.

ps

14 sierpnia 2012 r.

8. rocznica śmierci CZESŁAWA MIŁOSZA.
Czesław Miłosz (30 VI 1911-14 VIII 2004), poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla. Współzałożyciel czasopisma „Żagary” oraz członek grupy poetyckiej o tej samej nazwie. Od 1951 do 1981 r. przebywał na emigracji. W 1981 r., po 30 latach nieobecności w Kraju, Czesław Miłosz przyjechał do Polski. W dniach 10-12 czerwca 1981 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyły się uroczystości związane z przyznaniem Nobliście przez tę Uczelnię tytułu doktora honoris causa.

ps

7 sierpnia 2012 r.

Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego STANISŁAWOWI LIKIERNIKOWI, autorowi książki Diabelne szczęście czy palec Boży?, wspomnień z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Artykuł ukazał się na stronie internetowej „Super Expressu” [dostęp: 29.08.2012].

ps

6 sierpnia 2012 r.

Polecamy Państwu artykuł KARD. STANISŁAWA NAGYEGO poświęcony prezentacji książki Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II autorstwa Jana Jaworskiego („Niedziela” 2012, nr 29, z 15 lipca). Recenzja dostępna jest na stronie internetowej tygodnika „Niedziela” [dostęp: 29.08.2012].

ps

6 sierpnia 2012 r.

W Tygodniku Katolickim „Niedziela” ukazał się wywiad z JANEM JAWORSKIM, zasłużonym działaczem polonijno-katolickim w Chicago, autorem książki Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II. Wywiad dostępny jest na stronie internetowej tygodnika „Niedziela” [dostęp: 29.08.2012].

ps

6 sierpnia 2012 r.

W Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło” ukazała się recenzja książki JANA JAWORSKIEGO - Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II (Ryszard Hubicki, „Z Panem czasów i dziejów ojczystych”).

ps

2 sierpnia 2012 r.

Swoje urodziny obchodziła Pani Profesor WANDA KOCIĘCKA z Poznania.
Życzymy Pani Profesor wszelkiej pomyślności oraz niegasnących sił: do pracy twórczej, do podtrzymywania i utrwalania w naszym młodym pokoleniu pomięci o kresowych Ojczyznach oraz rozbudzania i uczenia miłości do tego „utraconego” dziedzictwa. Jednocześnie przy tej uroczystej okazji dziękujemy Pani Profesor za dwie wspaniałe lekcje historii i patriotyzmu - Oddajcie mi Świętego Mikołaja! i Pęknięte ogniwa. Rozmowy z przeszłością.

ps

30 lipca-3 sierpnia 2012 r.

STANISŁAW LIKIERNIK W RADIOWEJ DWÓJCE.
Bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności" był Stanisław Likiernik, autor opublikowanej w Norbertinum książki Diabelne szczęście czy palec Boży?
Autor opowiedział m.in.: o dzieciństwie spędzonym w Garwolinie w koszarach I Pułku Strzelców Konnych; o pierwszym okresie wojny i ewakuacji Warszawy. Wspominał również przygody w okupowanej Warszawie, pierwsze zadania w konspiracji i pierwsze akcje w Kedywie. Zrelacjonował akcje powstańcze, w których brał udział, opowiedział o przebijaniu się ze Starówki do Śródmieścia, o walkach na Czerniakowie, o tym jak bardzo ranny wydostawał się z Warszawy, a także o ucieczce do Francji. Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska. Wyemitowane odcinki dostępne są na stronie Radiowej Dwójki [dostęp: 29.08.2012].

ps

26 lipca 2012 r.

TVP Lublin zaprezentowała film Hanny Zofii Etemadi Leon Zdzisław Stroiński (z cyklu „Ślady”). Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy sylwetkę jednego z jego bohaterów, wciąż niedocenianego i pozostającego w tle eksponowanych w okresie PRL-u jego przyjaciół. A my po raz kolejny zachęcamy do lektury najnowszego zbioru pism Zdzisława Stroińskiego („Marka Chmury”) – książki Leon Zdzisław Stroiński, Chmura. Portret poety (Lublin: Norbertinum, 2011).

ps

20 lipca 2012 r.

W swojej najnowszej książce ks. Paweł Wojciech Maciąg zaprasza czytelników do wędrówki po szlakach wiary oraz do rozmyślań nad słowem samego Boga. W barokowych przestrzeniach to obszerny zbór kazań i homilii wygłoszonych w archikatedrze lubelskiej w latach 2009-2012, przed obliczem Płaczącej Madonny - Pani Miasta Lublina.

ps

18 lipca 2012 r.

18 lipca 2012 r. zmarł w Londynie Krzysztof Muszkowski (1919–2012) – pisarz, prawnik, pilot, znany emigracyjny publicysta. Urodził się w Warszawie. Był pisarzem, dziennikarzem, prawnikiem. Przez ponad 50 lat pisał felietony do prasy polskiej w Londynie. Wykształcenie zdobywał w Warszawie, Antwrepii oraz na Uniwersytecie w Grenoble – naukę przerwał wybuch wojny. W 1941 roku aresztowany przez NKWD, a następnie uwięziony. Do Anglii przybył w 1943 roku, przeszedł szkolenia i uzyskał kwalifikacje nawigatora. Uczestniczył w operacjach lotniczych Dywizjonu 300 jako członek załogi samolotów typu Lancaster.
Powojenne lata to okres budowania życia rodzinnego i zawodowego. Pierwszą pracę otrzymał w londyńskich „Wiadomościach”, pełnił funkcję sekretarza redakcji, związany był z Głosem Ameryki oraz Polską Sekcją BBC. Publikował w prasie polonijnej, m.in. pisywał cykliczny felieton „Spod londyńskiego parasola” – w Dzienniku Polskim w Londynie. Dołączył do grona Polaków przybyłych po wojnie do Wielkiej Brytanii, którzy zdobyli znaczącą pozycję zawodową, przez wiele lat pracował w londyńskim City. Pierwsza jego książka, „Inter Alia”, ukazała się drukiem w 1990 r. w Londynie, nakładem Oficyny Poetów i Malarzy. W tym roku, w Paryżu Edition Du Dialogue publikuje „Czas wielkich zmian – rozmowy z Edwardem Raczyńskim”. W 1993 wychodzi „Intra Muros”, w 1997 „Notatki londyńskie” wydane zostają przez Bibliotekę UMK w Toruniu, a w 2002 roku ukazuje się „Parasol angielski” oraz „Spod angielskiego parasola” (Archiwum Emigracji, Toruń 2006). Krzysztof Muszkowski zajmował się tłumaczeniami i był autorem wielu prac zbiorowych poświęconych środowisku emigracyjnemu. Wyróżniał się na tle twórców i działaczy londyńskiego środowiska literackiego otwartością na sprawy Polski, chęcią przekazania pałeczki następnym pokoleniom oraz autentycznym, bezinteresownym zaangażowaniem w sprawy społeczne.
Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa, a po śmierci prof. M. Paszkiewicza, pełnił obowiązki Prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Był członkiem ZPPnO do 2004 roku. Uhonorowany Nagrodą Literacką ZPPnO w 2009 roku. Pisarz posiadał doświadczenia i przeżycia, które ożywały na kartkach w londyńskim zaciszu. Był dżentelmenem przemierzającym ulice Londynu ze swym literackim parasolem. Chronił, zbierał, opisywał londyńskie, wileńskie, warszawskie legendy, przypowieści, anegdoty – zarówno o tych sławnych, wielkich, jak i o tych nieznanych, niewidocznych. Niegdyś żołnierz elitarnej formacji, posiadał wszechstronną wiedzę, znajomość obyczaju, wyczucie literackie. Starał się podążać według ustalonych, trochę zapomnianych w dzisiejszym szybkim świecie zasad: szlachetności, niesienia pomocy.

ps

6 lipca 2012 r.

Opublikowaliśmy zbiór wierszy Elżbiety Cichli-Czarniawskiej Usidleni, będący prezentacją dotychczasowego dorobku poetyckiego.

ps

Czerwiec 2012 r. - 72. rocznica czerwcowej deportacji (1940 r.)

Czerwiec jest miesiącem dedykowanym naszym Rodakom – ofiarom stalinizmu, deportowanym w głąb Związku Sowieckiego. W czerwcu 1940 r. przeprowadzono trzecią deportację – 240 tys. osób wywieziono na północne tereny europejskiej części ZSSR, do okręgu archangielskiego oraz do republik uralskich i do Krasnojarskiego Kraju. Czwarta deportacja, która nastąpiła w czerwcu 1941 r., objęła ponad 300 tys. osób. O tamtych wydarzeniach opowiadają ich świadkowie w swoich wspomnieniach tworzących serię Z nieludzkiej ziemi.

ps

26 czerwca 2012 r.

Minęła 10. rocznica śmierci ks. Tadeusza Fedorowicza (1907-2002), przewodnika duchowego, wieloletniego kapłana w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach, spowiednika bł. Jana Pawła II, duszpasterza ofiarnego Rodaków deportowanych do Związku Sowieckiego w latach drugiej wojny światowej. W 1940 r. na własną prośbę ks. Fedorowicz został deportowany na Syberię, a następnie do Kazachstanu, by pełnić kapłańską posługę wśród Polaków wywiezionych na "nieludzką ziemię". Swoje wspomnienia z okresu deportacji do ZSSR zawarł w książce Drogi Opatrzności.

ps

25 czerwca 2012 r.

Ukazało się trzecie wydanie książki Grażyny Jonkajtys-Luby "... was na to zdies' priwiezli, sztob wy podochli". Kazachstan 1940-1946.

ps

13-16 czerwca 2012 r.

W Nałęczowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja - "Życie i twórczość Bolesława Prusa z perspektywy 100 lat", zorganizowana w 100-lecie śmierci Bolesława Prusa. Jednym z prelegentów był nasz autor, Profesor Henryk Piersa, który wygłosił odczyt Ruchy wirowe, eter i nieśmiertelna dusza na podstawie IV tomu „Emacypantek” Bolesława Prusa.

ps

15-16 czerwca 2012 r.

Wydawnictwo Norbertinum wzięło udział w VI Lubelskich Targach Książki, organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w ramach Roku Jubileuszowego w Bibliotece.

ps

4-5 czerwca 2012 r.

W klasztorze oo. Dominikanów odbyła się konferencja Pisarze wobec futbolu. Negacje, irytacje, fascynacje, zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej KUL. Wkrótce w Wydawnictwie Norbertinum ukaże się tom gromadzący materiały z tej konferencji.

ps

3 czerwca 2012 r.

Instytut Filologii Polskiej KUL zorganizował widowisko sportowe „Mecz Polonistów”. W składach drużyn wystąpili m.in.: prof. W. Kaczmarek, dr L. Giemza, dr G. Głąb, dr A. Fitas, dr M. Koper, dr. hab. Ryszard Zajęczkowski, dr D. Pachocki, dr I. Piekarski, dr S. Radziszewski... i inni. Wydarzenie poprzedziło konferencję Pisarze wobec futbolu. Negacje, irytacje, fascynacje.

ps

23 maja 2012 r.

Zmarł ks. Zygmunt Ryżko, orionista, niestrudzony badacz dziejów Kościoła Katolickiego na Wschodzie, szczególnie na ziemiach włączonych do ZSSR po drugiej wojnie światowej. Staraniem ks. Zygmunta Ryżki ukazała się m.in. książka Trzeba zostać (1999), gromadząca wspomnienia i listy jego brata, ks. Stanisława Ryżki, kapłana diecezji pińskiej, który pomimo licznych represji ze strony władz sowieckich i zesłania nie skorzystał po uwolnieniu z możliwości powrotu do Polski, lecz pozostał ze swymi parafianami na Białorusi i w bardzo trudnych dla działalności duszpasterskiej czasach pracował w parafii w Łahiszynie przez 28 lat, do śmierci w 1984 roku. Zachowanie pamięci o tej heroicznej postawie swego brata stało się dla ks. Zygmunta Ryżki jednym z najważniejszych życiowych celów.

ps

25 maja 2012 r.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie "Zdzisław Stroiński. Kolumb zapomniany?", poświęcone życiu i twórczości przyjaciela Tadeusza Gajcego, z okazji najnowszej, poszerzonej edycji jego pism. Gośćmi specjalnymi byli: prof. dr hab. Jerzy Święch oraz Hanna Zofia Etemadii. W programie spotkania zaprezentowano książkę: Leon Zdzisław Stroiński, Chmura. Portret poety oraz film Hanny Zofii Etemadii Ślady - Leon Zdzisław Stroiński.

ps

24 maja 2012 r.

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się promocja książki Leon Zdzisław Stroiński, Chmura. Portret poety, której towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego Ślady - Leon Zdzisław Stroiński autorstwa Hanny Zofii Etemadi.

ps

16 kwietnia 2012 r.

Ukazała się książka Jana Jaworskiego Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II.

ps

30 marca 2012 r.

Ukazał się tom poetycki Elżbiety Lewandowskiej, zatytułowany Szczęśliwe oczy, w którym autorka, oprócz wierszy, zaprezentowała swoje obrazy.

ps

8 marca 2012 r.

W Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się promocja tomu Leona Zdzisława Stroińskiego, Chmura. Portret poety, połączona z prezentacją filmu dokumentalnego Hanny Zofii Etemadii, Ślady - Leon Zdzisław Stroiński.

ps

7 marca 2012 r.

Ukazał się tom Chmura. Portret poety autorstwa Leona Zdzisława Stroińskiego, przypominający sylwetkę i twórczość młodego utalentowanego poety, który 16 sierpnia 1944 r., razem z Tadeuszem Gajcym, poległ w Powstaniu Warszawskim.

ps

29 lutego 2012 r.

Ukazała się książka Jakuba Mamesa Opowieści, wspomnienia i sny, w której autor opisał swoje wojenne losy.

ps

31 stycznia 2012 r.

W serii "Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR" ukazały się wspomnienia ks. Michała Woronieckiego CM zatytułowane "Powierz Panu swą drogę". W łagrze Dżezkazgan Rudnik (1949-1956).

ps

20 stycznia 2012 r.

Wydaliśmy album poetycko-malarski autorstwa Zbigniewa Koźlińskiego, zatytułowany Tam za rzeką, za mgłą był rodzinny mój dom.

ps

16 stycznia 2012 r.

Ukazał się zbiór wierszy dla dzieci Czar dziecięcych lat autorstwa Jana Leszka Jędruszaka.

ps

3 stycznia 2012 r.

Ukazała się książka Adama Regiewicza zatytułowana Kino a kultura w świetle antropologii współczesnej. Próba interpretacji kerygmatycznej.

ps

16 grudnia 2011 r.

Ukazał się tom poetycki Róży Plater-Gałeckiej, zatytułowany Okna.

ps

14 grudnia 2011 r.

W Galerii Sztuki Domu Kultury LSM odbyło się spotkanie poetyckie ze Światomirem Grzegorzem Ząbkiem, autorem tomu Zachwycenia... zamyślenia...

ps

15 listopada 2011 roku

Ukazała się książka Wandy Kocięckiej Pęknięte ogniwa. Rozmowy z przeszłością.

ps

7 listopada 2011 r.

Ukazał się tom poetycki Ireneusza Kocyłaka Nieziemskie rozkosze. Epitafia, westchnienia, wspomnienia.

ps

4 listopada 2011 r.

Ukazał się debiutancki tom poetycki Światomira Grzegorza Ząbka zatytułowany Zamyślenia... zachwycenia...

ps

28 września 2011 r.

Ukazał się tom XI serii "Z nieludzkiej ziemi" zatytułowany Ju-651. Więzień łagrów Workuty - wspomnienia Tadeusza Pietkiewicza spisane przez jego córkę, Danutę Terpiłowską.

ps

10 września 2011 r.

Opublikowaliśmy tom wspomnień i szkiców Tadeusza Kłaka, zatytułowany Spojrzenie wstecz.

ps

31 sierpnia 2011 r.

Ukazał się tom 1 rocznika literacko-społecznego Ekspresje. Expressions" Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą.

ps

25 sierpnia 2011 r.

Wydaliśmy przewodnik-informator Polak w Nowym Jorku autorstwa Małgorzaty Guerrero.

ps

27 lipca 2011 r.

Ukazała się książka Rosy Bailly Miasto walczy o wolność. Obrona Lwowa w latach 1918-1919 w przekładzie Waldemara Grossa.

ps

20 lipca 2011 r.

Ukazał się tom wierszy Piotra Krzysztofa Odwracalny świat.

ps

7 lipca 2011 r.

Opublikowaliśmy dwie książki: Encykliki Jana Pawła II. Fundamenty wiary i moralności katolickiej autorstwa ks. Zbigniewa Tyburskiego oraz tom poezji Stanisławy Burdy zatytułowany Pielgrzym Biały.

ps

22 czerwca 2011 r.

Ukazała się książka Zgodnie z sumieniem... autorstwa o. Alfreda Cholewińskiego SJ.

ps

20 czerwca 2011 r.

Wydaliśmy debiutancki tomik poetycki Joanny Kos zatytułowany tropem owieczki.

ps

14 czerwca 2011 r.

Ukazała się książka Stefana Sawickiego Rozważania o Papieżu i pisarzu.

ps

6 czerwca 2011 r.

Ukazała się nowa książka Zbigniewa S. Siemaszki Łączność i polityka 1939-1946. Zbiór opracowań.

ps

20 maja 2011 r.

W Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie odbyło się spotkanie z profesorem Jerzym R. Krzyżanowskim, emerytowanym profesorem literatury na Ohio State University w Columbus (Ohio), autorem kilku książek wydanych w Norbertinum, m.in. Widziane z Ameryki. Szkice historyczne i literackie, Katyń w literaturze. Międzynarodowa antologia poezji, dramatu i prozy.

ps

16 maja 2011 r.

Ukazał się tom poetycki Marty Jedliczko Na progach domu.

ps

9 maja 2011 r.

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku odbyła się uroczysta promocja nowej książki Bohdana Królikowskiego Na ułańskich drogach. Spotkania przedziwne. Słowo wstępne wygłosił Cezary Listowski.

ps

26 kwietnia 2011 r.

Ukazała się książka "Czarnego poloneza" ciąg dalszy... Powtórka z historii autorstwa profesora Tadeusza Wyrwy, zmarłego w listopadzie 2010 r. cenionego polskiego pisarza emigracyjnego.

ps

14 kwietnia 2011 r.

W Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" odbyła się promocja tomików poetyckich Kropla Teresy Marii Smyl i Zielonooka Anny Smyl.

ps

30 marca 2011 r.

Ukazał się tom drugi opracowania Bronisława Wardawego Kolejarze w Katyniu i innych miejscach kaźni. Biogramy i dokumenty.

ps

21 marca 2011 r.

Ukazał się debiutancki tom poetycki Teresy Marii Smyl zatytułowany Kropla.

ps

7 marca 2011 r.

Ukazało się siódme wydanie tomu wspomnień ks. Tadeusza Fedorowicza Drogi Opatrzności.

ps

25 lutego 2011 r.

Ukazał się tom poetycki Alicji Mazan-Mazurkiewicz Chropawe głoski.

ps

27 stycznia 2011 r.

W Muzeum Lubelskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody II Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Bolesława Prusa, przyznawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Lublinie. Laureatem Nagrody został Jacek Trznadel. Wydawnictwo Norbertinum zostało uhonorowane dyplomem uznania "za wzbogacanie kulturalnej panoramy Polski ze szczególnym uwzględnieniem twórczości związanej z Lublinem".

ps

21 stycznia 2011 r.

Ukazał się najnowszy tomik poetycki Elżbiety Cichli-Czarniawskiej Co za nas mówi

ps

14 stycznia 2011 r.

Ukazał się tomik poetycki Bożeny Anny Iwankiewicz Bezlęk

ps

7 stycznia 2011 r.

Ukazał się zeszyt 1. Archiwum obywatela PRL-u - autorskiej miniserii Norberta Wojciechowskiego, mającej na celu publikację zachowanych tekstów archiwalnych oraz materiałów graficznych powstałych w okresie "Solidarności". Zeszyt 1. prezentuje humor polityczny w postaci dowcipów i anegdot z ówczesnego okresu, opatrzonych krótkimi komentarzami. W przygotowaniu znajduje się zeszyt 2. z tekstami wierszy, piosenek i pieśni, które powstały po 13 grudnia 1981 r.

ps

28 grudnia 2010 r.

W serii "Z nieludzkiej ziemi" ukazał się tom 10. - 33 miesiące zesłania na Uralu autorstwa Wacława Jaroszyńskiego.

ps

19 grudnia 2010 r.

Gościem Agaty Koss-Dybały w "Wieczorze literacko-muzycznym" był Bohdan Królikowski, który opowiadał o swojej najnowszej książce Na ułańskich drogach. Spotkania przedziwne..

ps

7 grudnia 2010 r.

W serii "Z nieludzkiej ziemi" ukazał się tom 9. - Pamiętnik z Sybiru autorstwa Bronisławy Danuty Ciebiery.

ps

3 grudnia 2010 r.

Ukazało się drugie wydanie książki Bohdana Królikowskiego Na ułańskich drogach. Spotkania przedziwne.

ps

27 listopada 2010 r.

W Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odbyła się promocja książki Anny Czekanowskiej Świat rzeczywisty - świat zapamiętany. Losy Polaków we Lwowie (1939-1941). Fragmenty książki czytał Lech Ordon.

ps

20 listopada 2010 r.

w Paryżu zmarł Profesor Tadeusz Wyrwa, autor książek: Bezdroża dziejów Polski, Posłannictwo historii czasu pogardy i zakłamania, Pokoleniowe rozstaje dróg, oraz obecnie przygotowywanej do druku: "Czarnego poloneza" ciąg dalszy... Powtórka z historii.

ps

18 listopada 2010 r.

W ramach konferencji „Studia nad wiedzą. Kontrowersje dyskursywne – pomiędzy wiedzą specjalistyczną a praktyką społeczną", organizowanej przez Instytut Socjologii KUL, odbyła się prezentacja książki Wartości - interesy - struktury społeczne. Uwarunkowania ludzkiej kreatywności i partycypacji w życiu publicznym pod redakcją ks. Jana Szymczyka.

ps

15 listopada 2010 r.

Ukazała się książka Wartości – interesy – struktury społeczne. Uwarunkowania ludzkiej kreatywności i partycypacji w życiu publicznym pod redakcją ks. Jana Szymczyka.

ps

12 listopada 2010 r.

Ukazało się drugie wydanie książki Wojciecha Czarniawskiego Amunicja wojskowa 1840-1870.

ps

9 listopada 2010 r.

Zmarł Jerzy Witold Jóźwiakowski, autor dwutomowej monografii Armia Krajowa na Zamojszczyźnie, opublikowanej w Wydawnictwie Norbertinum.

ps

8 listopada 2010 r.

Ukazał się tom I książki Kolejarze w Katyniu i innych miejscach kaźni i męki autorstwa Bronisława Wardawego.

ps

5 listopada 2010 r.

W Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XVI Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszą książkę poetycką 2009 r. Jury Konkursu: dr Magdalena Rabizo-Birek, dr Jan Wolski oraz prof. Jan Ożóg, do nagrody głównej nominowało trzech naszych autorów: Marię Przybylską (Po latach. Wybór wierszy), ks. Piotra Dobaka (Jak anioł ulotna) i Piotra Linka (Bliżej skóry). Laureatką Konkursu została Maria Przybylska.

ps

3 listopada 2010 r.

W Redakcji kwartalnika "Akcent" odbyło się spotkanie z Joanną Clark, autorką najnowszej książki W cichym lesie Vermontu.

ps

20 października 2010 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Miasta Warszawy odbyło się uroczyste wręczenie Dyplomów Honorowych Towarzystwa Miłośników Historii i Biblioteki Publicznej Miasta Warszawy autorom najlepszych varsavianów. Wśród siedmiu nagrodzonych publikacji znalazła się Kompania B 1 Pułku AK „Baszta” (1939-1945). Tom 1-2, pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego.

ps

11 października 2010 r.

W Instytucie i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie odbył się wieczór literacki Anny Marii Mickiewicz i Tomasza Łychowskiego zatytułowny Oblicza przyjaźni. Na spotkaniu Autorka zaprezentowała m.in. swój najnowszy tomik poetycki Proscenium. Uroczystość poprowadził ambasador Andrzej Krzeczunowicz.

ps

7 października 2010 r.

Ukazał się tom wspomnień Pomagał w sercach odnajdywać Boga. Sto i więcej wspomnień świadków życia ojca Tomasza Rostworowskiego TJ, pod redakcją Tadeusza Pronobisa TJ i Stanisława Jana Rostworowskiego.

ps

23 września 2010 r.

W kawiarni "Pożegnanie z Afryką" odbyło się spotkanie z Janem Henrykiem Cichoszem, który prezentował licznie zgromadzonej publiczności swój najnowszy tomik wierszy In blanco. Wiersze Poety czytali młodzi aktorzy: Karolina Suchecka i Łukasz Ściuk. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Wojewódzkiej Biblioteki im. H. Łopacińskiego, na której udostępniono recenzję tomiku In blanco autorstwa Urszuli Gierszon.

ps

19 września 2010 r.

W jezuickim kwartalniku o wychowaniu "Być dla innych" ukazały się recenzje książek Ewy Gąsior (red.), Inni, podobni, tacy sami. Świadectwa rodziców i wychowawców dzieci niepełnosprawnych (2010, nr 3) i Zbigniewa Lisowskiego, Poznawanie poezji. Interpretacje (2010, nr 1).

ps

17 września 2010 r.

W warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja książki Ireny Sikorskiej Od śniegu do słońca.

ps

14 września 2010 r.

Ukazało się drugie wydanie książki Zbigniewa S. Siemaszki Polska i Polacy w drugiej wojnie światowej.

ps

3 września 2010 r.

Ukazał się zeszyt 5 Biesiady Krzemienieckiej, będący kontynuacją dokumentowania uroczystych spotkań uczniów dawnego Liceum Krzemienieckiego założonego przez Tadeusza Czackiego. Spotkania te, nazywane "biesiadami", mają na celu kultywowanie tradycji sięgającej czasów Liceum. Jego wychowankowie, rozsiani po całym świecie, spotykali się i nadal spotykają, by wspólnie wspominać swą szkołę. Od 1977 r. Komitet Biesiady Krzemienieckiej w Londynie, pod przewodnictwem historyka Zdzisława Jagodzińskiego, rozpoczął wydawanie Biesiady Krzemienieckiej. Dotychczas w Londynie ukazały się cztery tomy. Tom obecny przedstawia m.in. dzieje Liceum Krzemienieckiego z okresu jego powstania, sylwetki wybitnych krzemieniczan, materiały źródłowe i relacje z wizyty marsz. Józefa Piłsudskiego w Krzemieńcu oraz wspomnienia z 1939 r.

ps

19 sierpnia 2010 r.

Ukazała się książka Świat rzeczywisty - świat zapamiętany. Losy Polaków we Lwowie (1939-1941) autorstwa Anny Czekanowskiej.

ps

12 sierpnia 2010 r.

Ukazał się tomik poetycki Anny Marii Mickiewicz, Proscenium. Książka jest drugim wydaniem Dziewanny, debiutanckiego tomiku autorki z 1985 r., uzupełnionym o cykl wierszy Wspomnienia.

ps

10 sierpnia 2010 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie (Filia nr 2, ul. Hempla 5) odbyła się promocja książki Iwony Macałki, Misiaczka Rozalia na afrykańskim safari.

ps

30 lipca 2010 r.

W dziale Literatury dziecięcej i młodzieżowej prezentujemy najnowszą książkę dla dzieci autorstwa Iwony Macałki, Misiaczka Rozalia na afrykańskim safari. Książeczka ilustruje wędrówkę Misiaczki po Serengeti, jednym z najbardziej znanych parków narodowych świata. W ciekawy i przystępny sposób opowiada o egzotycznych zwierzętach oraz o życiu i zwyczajach Masajów, plemienia zamieszkującego północną Tanzanię.

ps

28 czerwca 2010 r.

Ukazało się debiutanckie opowiadanie Agnieszki Matkowskiej, Asia.

ps

15 czerwca 2010 r.

W Muzeum Powstania Warszawskiego, pod patronatem honorowym Hanny Gronkiewicz-Waltz, odbyła się uroczysta promocja książki Kompania B 1 Pułku AK „Baszta” (1939-1945). Tom 1-2.

ps

13 czerwca 2010 r.

Ukazał się tom 2 książki Kompania B 1 Pułku AK „Baszta” (1939-1945), pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego.

ps

13 czerwca 2010 r.

W Świdniku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Plastycznego pt. „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Wśród laureatów poetyckiej części konkursu znalazło się dwóch naszych autorów. III nagrodę Jury konkursu, pod przewodnictwem Waldemara Michalskiego, przyznało ks. Piotrowi Dobakowi za wiersz Bez wahania. Wyróżnienie otrzymała Stanisława Burda za wiersz Psalm błagalny II. W plastycznej części konkursu jedną z trzech nagród równorzędnych uhonorowano linoryt Obecność Zbigniewa Jóźwika, autora rysunków do kilkunastu tomów poetyckich wydanych w Norbertinum.

ps

12 czerwca 2010 r.

W „Polityce” została opublikowana recenzja książki Joanny Clark, W cichym lesie Vermontu, autorstwa Justyny Sobolewskiej (zob. Polka od Rotha, w: „Polityka” 2010, nr 24, z 12.06., s. 62-63).

ps

10 czerwca 2010 r.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego odbyła się uroczysta promocja 600. jubileuszowej książki Inni, podobni, tacy sami. Świadectwa rodziców i wychowawców dzieci niepełnosprawnych. Towarzyszyły jej obchody jubileuszu 20-lecia działalności wydawniczej Norbertinum. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Arcybiskup. Józef Życiński, Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Prezydent Miasta Lublina Adam Wasilewski.

ps

11 maja 2010 r.

Ukazał się tomik poetycki Zastępczy życiorys i inne wiersze autorstwa Ryszarda Smolaka.

ps

11 maja 2010 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z Janem Henrykiem Cichoszem z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej, połączone z promocją tomiku In blanco.

ps

5 maja 2010 r.

Opublikowaliśmy wspomnienia Ireny Sikorskiej, Od śniegu do słońca, ukazujące szlak Jej życia, wiodący od Kazachstanu, przez Persję, Ugandę aż do Anglii.

ps

27 kwietnia 2010 r.

Opublikowaliśmy ósmy tomik poetycki Jana Henryka Cichosza, In blanco.

ps

12 kwietnia 2010 r.

Ukazało się trzecie, poszerzone wydanie książki Katyń w literaturze. Międzynarodowa antologia poezji, dramatu i prozy, pod redakcją Jerzego R. Krzyżanowskiego.
Książka zostanie zaprezentowana na uroczystej Sesji Katyńskiej, która odbędzie się 23 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

ps

8 kwietnia 2010 r.

Ukazał się debiutancki tomik poetycki Aldony Miłkowskiej, Magiczne chwile.

ps

25 marca 2010 r.

Opublikowaliśmy sześćsetny, jubileuszowy tytuł Inni, podobni, tacy sami. Świadectwa rodziców i wychowawców dzieci niepełnosprawnych, pod redakcją Ewy Gąsior, z przedmową abp. Józefa Życińskiego. Książka ukazuje się z okazji jubileuszu dwudziestoletniej działalności wydawniczej Norbertinum (1990-2010), jako tom III serii Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Lubelskiej „Świadkowie Nadziei”.

ps

21 marca 2010 r.

Ukazała się najnowsza powieść Joanny Clark, W cichym lesie Vermontu.

ps

17 marca 2010 r.

Wydawnictwo Norbertinum, we współpracy z Katedrą Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL JP II, opublikowało tom IV serii „Mistrzowie”, Poznawać (więc kochać!) O Danucie Paluchowskiej. Książka, upamiętniająca trzecią rocznicę śmierci Uczonej, oprócz wspomnień przyjaciół i współpracowników, prezentuje antologię Jej studiów i szkiców, obejmujących różne okresy twórczości, począwszy od tekstów młodzieńczych, a skończywszy na komentarzach filologicznych z okresu późniejszego.

ps

5 marca 2010 r.

W Klubie Księgarza w Warszawie odbyła się promocja książki Madonny cudami słynące autorstwa Józefa Plessa i Marleny Nizio.

ps

17 lutego 2010 r.

Ukazała się książka Pawła Wojciechowskiego Logos, byt, harmonia. Antoniego Langego czytanie kultury.

ps

3 lutego 2010 r.

Ukazał się album poetycko-malarski Madonny cudami słynące, będący plonem duchowego zjednoczenia autorów w kontemplacji oblicza Matki Bożej. Dwudziestu dwóm reprodukcjom obrazów i ikon autorstwa Marleny Nizio towarzyszy poezja Józefa Plessa. Album został opatrzony komentarzami historycznymi na temat malarstwa, opracowanymi przez Józefa Plessa, oraz poetycką przedmową bp. Józefa Zawitkowskiego.

ps

29 stycznia 2010 r.

Ukazał się debiutancki tom poetycki Zakamarki duszy pod pseudonimem Piotr Krzysztof.

ps

25 stycznia 2010 r.

Opublikowaliśmy książkę Irene Sturm, Na przekór losu. Akcja powieści rozgrywa się na początku XVIII w., w środkowej Europie: w Austrii, Niemczech i w Polsce, w czasach panowania króla Augusta II Mocnego. Ukazuje walkę dobra ze złem, zgrabnie wplecioną w wątek polityczny, społeczny, a także miłosny.

ps

11 stycznia 2010 r.

W Baltimore zmarła Danuta Mostwin, wybitna polska powieściopisarka i uczona, od 1951 r. mieszkająca za Oceanem. Wydawnictwo Norbertinum w 2003 r. w Jej autorskiej serii "Danuta Mostwin. Pisma" opublikowało trzy tomy: Ja za wodą, ty za wodą, Olivia i Tajemnica zwyciężonych. Poza serią ukazały się: Odkrywanie Ameryki (1992), Nie ma domu (1996) i Dom starej lady (2000).

ps

30 listopada 2009 r.

Jury II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Czechowicza nominowało do nagrody głównej książki poetyckie dziewięciu autorów. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się na Zamku w Lublinie 15 stycznia 2010 r., o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem z obrad Jury.

ps

28 listopada 2009 r.

W Muzeum im. Ks. S. Staszica w Hrubieszowie odbyła się promocja polsko-ukraińskiego tomu poetyckiego Psalmodia sokalska/Псалмодія cокальська autorstwa Stanisławy Burdy.

ps

26 listopada 2009 r.

W Muzeum Literackim im. J. Czechowicza w Lublinie odbyło się spotkanie z Jerzym R. Krzyżanowskim, emerytowanym profesorem Ohio State University w Columbus, oraz uroczysta promocja Jego najnowszej książki, Widziane z Ameryki. Szkice historyczne i literackie. Książka została wydana z okazji jubileuszu 50 lat pracy twórczej oraz pracy dydaktycznej na amerykańskich uniwersytetach.

ps

23 listopada 2009 r.

Ukazał się debiutancki tomik poetycki Nuta cienia autorstwa Marcina Żurawicza

ps

20 listopada 2009 r.

Ukazała się książka Jerzego R. Krzyżanowskiego, Widziane z Ameryki. Szkice historyczne i literackie

ps

16 listopada 2009 r.

Ukazał się polsko-ukraiński tom poetycki Psalmodia sokalska/Псалмодія cокальська autorstwa Stanisławy Burdy.

ps

12 listopada 2009 r.

Ks. Ryszard K. Winiarski opublikował tom III swojej autorskiej serii "Proboszcz obecnych i nieobecnych", zatytułowany Echo Ewangelii (2), będący kontynuacją osobistej refleksji nad Ewangelią.

ps

10 listopada 2009 r.

W Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XV Jubileuszowego Konkursu im. Anny Kamieńskiej na najlepszą książkę poetycką 2008 r. W tym roku, po raz pierwszy w dziejach Konkursu, nagrodę główną otrzymało dwóch poetów: Pani Elżbieta Cichla-Czarniawska za tom Ruchome staloryty i Pan Zbigniew Dmitroca za tom Zakaz przekraczania granicy. Elżbieta Cichla-Czarniawska jest autorką jedenastu książek opublikowanych w Wydawnictwie Norbertinum, w tym siedmiu tomików poetyckich. Laureatom Konkursu gratulujemy. Zapraszamy również do zapoznania się z protokołem z obrad Jury Konkursu.

ps

30 września 2009 r.

Seria "Głosy Ocalonych", gromadząca relacje Żydów ocalałych z Holocaustu, powiększyła się o tom VI, wspomnienia Józefa Rozewicza, Wszystko zależy od przypadku

ps

17 września 2009 r.

W Muzeum Literackim im. J. Czechowicza w Lublinie odbyła się promocja książki Bohdana Królikowskiego, Bez amarantów. Ułańska ballada.

ps

16 września 2009 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyła się promocja książki Teresy Słabczyńskiej, Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy...

ps

20 sierpnia 2009 r.

ukazała się książka Teresy Słabczyńskiej, Tam, gdzie kwitły bzy i jaśminy...

ps

23 czerwca 2009 r.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie odbyła się promocja książki Franciszka Żurka, Powiat krasnostawski w walce o wolność.

ps

15 czerwca 2009 r.

Ukazało się drugie wydanie książki Franciszka Żurka, Powiat krasnostawski w walce o wolność. Książka opowiada o mieszkańcach ziemi krasnostawskiej i ich udziale w walkach o odzyskanie niepodległości, począwszy od okresu manifestacji patriotycznych poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego w 1863 r., aż po wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r.

ps

10 czerwca 2009 r.

Opublikowaliśmy VI tom „Ibidem. Rocznika Koła Naukowego Historyków Studentów KUL JP II”.

ps

28 maja 2009 r.

W lubelskim klubie „Ruta” odbyła się promocja tomiku poetyckiego Piotra Linka, Bliżej skóry.

ps

27 maja 2009 r.

Ks. Piotr Dobak opublikował w naszej oficynie kolejny tom poetycki, Jak anioł ulotna.

ps

21 maja 2009 r.

Ukazała się książka Zbigniewa S. Siemaszki, Józef Mackiewicz. Listy, opracowania, wspomnienia.

ps

12 maja 2009 r.

Ukazała się książka s. Kazimiery Wirgowskiej „Ojczyzno moja, gdzie jesteś?” Wspomnienia z Łucka 1939-1945, pierwszy tom nowej serii, zatytułowanej „Zakonnice polskie na Kresach Wschodnich i na Syberii 1939-1956”.

ps

5 maja 2009 r.

Ukazało się drugie wydanie książki Bohdana Królikowskiego Bez amarantów. Ułańska ballada.

ps

30 kwietnia 2009 r.

W Krasnostawskim Domu Kultury odbyła się promocja tomiku poetyckiego Jadwigi Demczuk Spod stopy kamyk.

ps

29 kwietnia 2009 r.

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyła się promocja książki Zbigniewa Lisowskiego Poznawanie poezji. Interpretacje.

ps

25 kwietnia 2009 r.

W Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się promocja tomu poetyckiego Stanisławy Burdy Zamyślenia.

ps

20 kwietnia 2009 r.

Ukazał się tom poetycki Stanisławy Burdy Zamyślenia.

ps

15 kwietnia 2009 r.

Ukazała się książka abp. Bolesława Pylaka Modlitwa Pańska „Ojcze nasz” jako synteza duchowości chrześcijańskiej.

ps

24 marca 2009 r.

Ukazała się książka Ryszarda Nowosielskiego Myśli przenikliwe - zbiór niepublikowanych dotąd aforyzmów z tomów: Ślepiec z klepsydrą, Komentarz do świata, Zapiski z hospicjum, Kawałki głodne kultury.

ps

10 marca 2009 r.

Ukazał się tomik Marii Przybylskiej Po latach. Wybór wierszy, będący autorskim przeglądem jej dorobku poetyckiego.

ps

27 lutego 2009 r.

Opublikowaliśmy książkę Zofii Reklewskiej-Braun Urodziłam się pomiędzy... Autorka jest historykiem literatury i teatru, pedagogiem, pisarką i dziennikarką, od 1985 r. przebywa na emigracji. W swoich wspomnieniach powraca m.in. do lat dziecinnych spędzonych we dworze w Mirogonowicach. Książka jest znakomitą okazją do poznania historii jednego z najstarszych rodów ziemiańskich, Reklewskich herbu Gozdawa, osiadłego w XVIII w. w Sandomierskiem.

ps

12 lutego 2009 r.

Ukazał się szósty tomik poetycki Piotra Linka, Bliżej skóry. Autor jest laureatem Nagrody im. Anny Kamińskiej, przyznawanej najlepszym książkom poetyckim Lubelszczyzny. Otrzymał ją za poprzedni tomik Chemia zdziwienia.

ps

28 stycznia 2009 r.

Na Zamku Lubelskim odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu Prozatorskiego im. B. Prusa. Cieszymy się z tego, że wśród nominowanych do Nagrody 10 książek znalazło się 5 tytułów naszej oficyny, a dwie spośród nich dotarły do ścisłego finału. Zapraszamy do zapoznania się z protokołem z obrad Jury konkursu. Wyróżnionym autorom gratulujemy. Cieszymy się również, że Nagrodę główną otrzymała książka Akt oskarżenia Bohdana Królikowskiego, autora czterech pozycji wydanych w Norbertinum. Wręczenie nagrody połączone zostało z jego Jubileuszem 50-lecia pracy twórczej.

ps

22 stycznia 2009 r.

W warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja 500. tytułu Norbertinum, książki Zbigniewa S. Siemaszki Korespondencja z Jerzym Giedroyciem (1959-2000).

ps

15 grudnia 2008 r.

Ukazało się drugie, poszerzone wydanie książki Leszka Wójtowicza Później szatan wstąpił w ludzi. Tekst pierwszego wydania został uzupełniony o relacje naocznych świadków tragicznych wydarzeń na Wołyniu w okresie okupacji. Drugie wydanie książki było promowane na spotkaniu z autorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

ps

13 listopada 2008 r.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyła się promocja książki prof. dra hab. Jana Konefała Do Ciebie, Polsko... Legiony Polskie w Lubelskiem 1914-1918. Promocja stanowiła imprezę towarzyszącą wystawie "W 90. rocznicę Odrodzenia Polski 1918-2008" zorganizowanej przez Bibliotekę.

ps

12 listopada 2008 r.

Ukazała się książka prof. dra hab. Jana Konefała Do Ciebie, Polsko... Legiony Polskie w Lubelskiem 1914-1918

ps

24 października 2008 r.

Ukazała się książka Zbigniewa S. Siemaszki Korespondencja z Jerzym Giedroyciem (1959-2000).

ps

30 października 2008 r.

Ukazała się książka irlandzkiego prozaika z przełomu XIX i XX wieku, Padraiga Pearse'a, Opowiadania.

ps

2 października 2008 r.

W redakcji kwartalnika literackiego „Akcent” odbyło się spotkanie z Tadeuszem Chabrowskim, połączone z promocją jego najnowszego tomu Mnisi czyli nierymowane strofy o cnotach

ps

19 września 2008 r.

Ukazał się kolejny tom poezji Ewy Klajman-Gomolińskiej - Eloi.

ps

16 września 2008 r.

We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie opublikowaliśmy krótką biografię ppor. Jana Bołbotta (1911-1939) autorstwa Tomasza Rodziewicza. Publikacja ta uświetniała uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej ppor. Janowi Bołbottowi w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (17 września 2008 r.).

ps

15 września 2008 r.

Opublikowaliśmy kolejny tom poetycki Tadeusza Chabrowskiego - Mnisi czyli nierymowane strofy o cnotach.

ps

6 września 2008 r.

W Krasnostawskim Domu Kultury odbyła się promocja tomu wierszy Dariusza Włodarczyka Na progu świata.

ps

29 sierpnia 2008 r.

Ukazał się tomik poezji Na progu świata autorstwa Dariusza Włodarczyka, członka Grupy Literackiej A4, działającej przy Krasnostawskim Domu Kultury.

ps

21 lipca 2008 r.

Ukazała się nowa książka Kazimierza Brauna Dziesięć dni w PRL-u - bardzo osobisty zapis wybitnego reżysera teatralnego, historyka teatru i dramaturga, obrazujący kolejne etapy dorastania i działalności artystycznej w złożonych realiach Polski Ludowej. Tytułowe „dziesięć dni” to znaczące momenty życia autora, rzucone na szersze tło historii rodziny i czterdziestoletnich dziejów PRL-u.

ps

27 czerwca 2008 r.

W autorskiej serii wydawniczej ks. Ryszarda K. Winiarskiego „Proboszcz obecnych i nieobecnych” ukazał się tom II: Echo Ewangelii. Jest to zbiór duszpasterskich rozważań, których podstawę stanowią wybrane fragmenty Ewangelii, włączone w cykl roku liturgicznego.

ps

17 czerwca 2008 r.

Ukazał się obszerny zbiór analiz i interpretacji wybranych dzieł polskiej liryki (od Jana Kochanowskiego po Wisławę Szymborską) - Zbigniewa Lisowskiego Poznawanie poezji. Interpretacje.

ps

5 czerwca 2008 r.

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zamościu odbyła się promocja książki Leszka Wójtowicza Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia, połączona z prezentacją nowości naszej oficyny.

ps

30 maja 2008 r.

Dział literatury dziecięcej powiększył się o nowy tytuł: Wierszyki dla Dominiki. Dwanaście miesięcy Roku Janusza Wszytki z ilustracjami Zbigniewa Jóźwika.

ps

28 maja 2008 r.

Ewa Klajman-Gomolińska otrzymała Nagrodę główną w XIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej - za zbiór poezji W samym miąższu pomarańczy. Szczegóły zob. Archiwum / Kronika.

ps

21 maja 2008 r.

Ukazała się książka zamojskiego dziennikarza Leszka Wójtowicza Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia - zbiór reportaży z pogranicza polsko-ukraińskiego.

ps

18 maja 2008 r.

Ukazała się książka Anny Wereszczyńskiej "Ostatni Mohikanin drobnej szlachty" i "niezrównany monografista Żydów". Żywot Klemensa Junoszy-Szaniawskiego.

ps

14 maja 2008 r.

Ukazał się tom wierszy Bogusława Michałkiewicza W stronę zachodu.

ps

28 marca 2008 r.

Ukazała się książka Oligarchia polska, czyli historia Polski 1989-2006. Jej autorem jest Marek Gędek, historyk i dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

ps

12 marca 2008 r.

Ukazał się debiutancki tomik poetycki Zielonooka Anny Smyl.

ps

29 lutego 2008 r.

Elwira Kucharska, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, opublikowała książkę Siła przyciągania, czyli polskie losy - fascynującą historię życia 21 wybranych postaci współczesnej Polonii belgijskiej.

ps

1 lutego 2008 r.

Opublikowaliśmy książkę ks. Alfreda Marka Wierzbickiego ... na ziemi w lublinie ... Felietony społeczno-kulturalne, gromadzącą teksty z dziedziny poezji, literatury, sztuki, religii, polityki i filozofii, ilustrowaną pracami znanych artystów, m.in. Z. Kopel-Szulc, E. Woźniewskiej, T. Boruty, M. Drzewińskiego.

ps

28 stycznia 2008 r.

Ukazała się książka Kamienna drabina autorstwa Czesława Karkowskiego - filozofa, dziennikarza, tłumacza.

ps

25 stycznia 2008 r.

Ukazała się książka Elżbiety Cichli-Czarniawskiej Ruchome staloryty - siedemnasty tom poezji tej znanej i cenionej poetki, prozaika, historyka literatury, badaczki twórczości Jalu Kurka i Władysława Sebyły.

ps

Styczeń 2008 r.

W „Zeszytach Historycznych” Instytutu Literackiego w Paryżu (zeszyt 162, tom 541, 2007) została opublikowana recenzja książki Konstantego Rostworowskiego Zmierzch Gałęzowa.

ps

Styczeń 2008 r.

We „Wschodnim Roczniku Humanistycznym” (tom IV, rok 2007) została opublikowana recenzja książki Joanny Janickiej Żydzi Zamojszczyzny 1864–1915.

ps

26 listopada 2007 r.

W Centrum Kultury w Lublinie odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony pamięci niedawno zmarłego poety Bogusława Michałkiewicza – pt. „Krzyż samotności”. Jego tuż przed odejściem skomponowany tom wierszy W stronę zachodu ukaże się w grudniu w Norbertinum.

ps

19 listopada 2007 r.

W Toronto zmarł Jerzy Hryniewiecki, autor m.in. Turysty Sikorskiego i powojennych przygód w Peerelu. Pochowany został w Oświęcimiu.

ps

22 listopada 2007 r.

W siedzibie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej odbyło się spotkanie z prof. Tadeuszem Wyrwą i promocja jego najnowszej książki Pokoleniowe rozstaje dróg.

ps

15 listopada 2007 r.

Ukazała się powieść Zwi Kanara Ryba mnie nie połknęła

ps

8 listopada 2007 r.

Ukazała się książka Ryszarda Adamczyka Izbicy dni powszednie. Wojna i okupacja. Pamiętnik pisany po latach.

ps

7 listopada 2007 r.

Ukazała się nowa powieść Jerzego R. Krzyżanowskiego Gdybym cię opuścił....

ps

26 października 2007 r.

W Londynie, w wieku 82 lat, zmarł Jan Krok-Paszkowski, autor m.in. książki Mój bieg przez XX wiek.

ps

24 października 2007 r.

W warszawskim Klubie Księgarza o godz. 17.00 odbyła się promocja książki Joanny Clark „Czemu, Cieniu, odjeżdżasz...”. Trzy opowiadania Trzy opowiadania. Książkę prezentowała Renata Gorczyńska, zaś fragmenty opowiadań czytała Joanna Dukaczewska.

ps

23 października 2007 r.

W wieku 91 lat zmarł w Londynie Jerzy Pietrkiewicz, poeta, tłumacz, literaturoznawca, autor wydanej u nas przed laty powieści Anioł ognisty, mój anioł lewy

ps

16 października 2007 r.

Opublikowaliśmy drugie wydanie (przejrzane i poprawione) monumentalnej, dwutomowej pracy Jerzego Jóźwiakowskiego Armia Krajowa na Zamojszczyźnie

ps

15 października 2007 r.

Polskie Radio Lublin zorganizowało promocję książki Joanny Clark „Czemu, Cieniu, odjeżdżasz...”. Trzy opowiadania.

ps

12 października 2007 r.

Ukazała się książka Ryszarda Nowosielskiego Myśl i autorytet. Wybór myśli cudzych. Jest to zbiór aforyzmów i sentencji mistrzów tego gatunku od starożytności po współczesność.

ps

6 października 2007 roku

W Hrubieszowie odbyła się promocja tomiku poezji Stanisławy Burdy Słowo o nadziei. Szczegóły zob. Archiwum - Kronika.

ps

5 października 2007 r.

Ukazał się kolejny (dziesiąty w Norbertinum) zbiór poezji Stanisławy Burdy Słowo o nadziei - z ilustracjami Alfreda Przybysza.

ps

20 września 2007 r.

Ukazał się czwarty tomik poezji ks. Piotra Dobaka na skraju nieba - wiersze "prowokujące do zastanowienia, a nawet nawrócenia".

ps

15 września 2007 r.

Ukazał się debiutancki tomik poezji Arkadiusza Łygana Inny od Innych - z ilustracjami Grzegorza Molasa.

ps

23 sierpnia 2007 r.

Opublikowaliśmy obszerny zbiór artykułów z zakresu interdyscyplinarnych badań literaturoznawców i lekarzy z cyklu pt. Między literaturą a medycyną. Tym razem (jest to część II) na warsztacie badaczy znalazł się problem cierpienia, widziany poprzez pryzmat zarówno medycyny, jak i wysnuwany z tekstów literackich.

ps

27 lipca 2007 r.

Ukazała się książka Joanny Janickiej Żydzi Zamojszczyzny 1864-1915 - synteza historyczna (oparta na bogatej dokumentacji archiwalnej) dziejów i obyczajów społeczności żydowskiej Zamojszczyzny u progu XX wieku, który przyniósł jej całkowitą zagładę.

ps

12 lipca 2007 r.

Ukazała się książka Joanny Clark Czemu, Cieniu, odjeżdżasz.... Trzy opowiadania. Jest to zbiór dłuższych opowiadań pisarki i publicystki od 1971 r. mieszkającej w USA. Perspektywy polska i amerykańska wciąż się w nich splatają, zarówno w osobach bohaterów, jak i w zderzeniu różnych punktów widzenia.

ps

10 lipca 2007 r.

Ukazał się tomik poezji Ewy Klajman-Gomolińskiej W samym miąższu pomarańczy. Już we wrześniu książka została odnotowana: w „Lampie” (recenzja), „Akancie” (recenzja), „Nowych Książkach” i „Zeszytach Literackich”.

ps

4 czerwca 2007 r.

Z okazji nadania przez Senat KUL tytułu doktora honoris causa dla kard. Paula Pouparda, przewodniczącego Papieski Rad - Kultury oraz Dialogu Międzyreligijnego w Kazimierzu Dolnym odbyło się spotkanie środowiska artystycznego Lubelszczyzny z Laureatem. Cieszymy się, że mogliśmy w tym ważnym wydarzeniu wydarzeniu uczestniczyć.

ps

1 czerwca 2007 r.

Ogłoszono wyniki Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej, organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury. Wśród nominowanych do nagrody głównej znalazły się tomy poezji wydane przez Norbertinum: Elżbieta Cichla-Czarniawska, „moja sowa śnieżna”, Agnieszka Hałas, „Ostatni z żyjących” oraz Eda Ostrowska, „Baranek zabity. Dedykacje”.

ps

30 maja 2007 r.

Ukazała się książka Anny Zielińskiej Żyć uwielbieniem. Jest to rozważanie na temat istoty i celu religijnego uwielbienia Boga, modlitwy uwielbieniem oraz wynikających z niej konkretnych działań i pracy we wspólnocie wierzących.

ps

29 maja 2007 r.

Polskie Radio Lublin gościło u siebie Edę Ostrowską obchodzącą w tym roku jubileusz 30-lecia swojej pracy twórczej. W Studiu im. Zbigniewa Stepka zebrali się przyjaciele poetki i miłośnicy jej twórczości. O wierszach mówił dr Wojciech Kruszewski, zaś Eda Ostrowska wspominała i recytowała wybrane utwory.

ps

7 maja 2007 r.

Opublikowaliśmy IV tom „Ibidem. Rocznika Koła Naukowego Historyków Studentów KUL”.

ps

7 maja 2007 r.

Ukazała się książka Ruth Baum Ogród na wulkanie - zbiór opowiadań o trudnym, żywym splocie przeszłości i teraźniejszości narodu żydowskiego.

ps

4 maja 2007 r.

W Nałęczowie odbyła się promocja książki prof. dr hab. Henryka Piersy Wiedza astronomiczno-fizykalna w twórczości literackiej Bolesława Prusa.

ps

23 kwietnia 2007 r.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowaliśmy kiermasz książek „Norbertinum” na lubelskim „Deptaku” (ul. Krakowskie Przedmieście). Piękna wiosenna pogoda sprzyjała zakupom i rozmowom o książkach.

ps

14 kwietnia 2007 r.

Z okazji 140. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej (1867-1934) w Teatrze Bajka w Warszawie odbyło się uroczyste przedstawienie sztuki Kazimierza Brauna „Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej Curie” w scenografii Joanny Dąbrowskiej i reżyserii autora. Dramat ten został opublikowany w tomie Sztuki o Polakach.

ps

23 marca 2007 r.

W Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbyła się promocja tomu poezji Marcina Bytniewskiego dobro niedojrzałe.

ps

23 marca 2007 r.

Ukazała się książka prof. Henryka Piersy, Wiedza astronomiczno-fizykalna w twórczości literackiej Bolesława Prusa - pionierskie omówienie stanu wiedzy o świecie i wynalazkach odzwierciedlonej przez Prusa w jego największych dziełach.

ps

19 marca 2007 r.

Ukazała się książka hrabiego Konstantego Rostworowskiego Zmierzch Gałęzowa, biograficzna opowieść o lubelskiej gałęzi rodu Rostworowskich, skoligaconych m.in. z Kajetanem Koźmianem i jego potomkami.

ps

14 marca 2007 r.

Ukazała się książka ks. Roberta Pisuli Męka Pańska według Łotrów, dobra lektura duchowa na Wielki Post.

ps

5 marca 2007 r.

W internetowym Serwisie Kulturalno-Literackim „Pro Arte” ukazała się recenzja tomu Edy Ostrowskiej Baranek zabity. Dedykacje autorstwa Edyty Sołtys.

ps

2 marca 2007 r.

Ukazała się książka prof. Tadeusza Wyrwy Pokoleniowe rozstaje dróg, najnowszy wybór esejów historycznych poświęconych zmianom pokoleniowym i ewolucji pojęcia „patriotyzm”.

ps

27 lutego 2007 r.

W siedzibie Polskiego Radia Lublin odbyła się uroczysta promocja książki Błogosławiony kłopot myślenia.

ps

26 lutego 2007 r.

O godz. 16.00 w filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego odbyła się prezentacja dorobku naszego wydawnictwa.

ps

2 lutego 2007 r.

Ukazała się wywiad-rzeka Jana Pleszczyńskiego z o. Aleksandrem Hauke-Ligowskim pt. Błogosławiony kłopot myślenia.

ps

30 stycznia 2007 r.

Ukazał się tomik wierszy Marcina Bytniewskiego dobro niedojrzałe – zbiór poezji egzystencjalno-religijnej.

ps

20 grudnia 2006 r.

Ukazał się tomik poezji Marii Przybylskiej Podpłomyki – literacki powrót wieloletniej aktorki Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie do miejsc i ludzi swojego dzieciństwa i młodości, na ziemię lubelską i nałęczowską.

ps

18 grudnia 2006 r.

Ukazała się książka Zbigniewa S. Siemaszki, Lata zanikającej nadziei (1942–1945) – pamiętnik znanego emigracyjnego publicysty z okresu wojennej tułaczki (Persja, Irak, Palestyna, Afryka Południowa, Szkocja, Londyn), uzupełniony fragmentami późniejszych książek historycznych i współczesnymi refleksjami.

ps

26 października 2006 r.

W Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 odbyła się promocja książki ks. Ryszarda K. Winiarskiego Proboszcz obecnych i nieobecnych.

ps

25 października 2006 r.

Ukazało się długo oczekiwane wznowienie wspomnień prof. Czesława Zgorzelskiego Przywołane z pamięci - książka-świadectwo życia wybitnego filologa edytora.

ps

24 października 2006 r.

O godz. 20.15 Radio Lublin przedstawiono obszerną relację z „Salonu wydawców” poświęconego działalności Norbertinum.

ps

24 października 2006 r.

Opublikowaliśmy książkę ks. Ryszarda Winiarskiego Proboszcz obecnych i nieobecnych. Jest zbiór artykułów publicystycznych o tematyce religijno-społecznej, ciekawe spektrum współczesności: uwikłania człowieka w postmodernistyczne rozmycie wartości, bolączek polskiej demokracji, wizji Kościoła w czasach wstrząsów i przełomów cywilizacji.

ps

23 października 2006 r.

Ukazała się książka Agnieszki Hałas Ostatni z żyjących - ciekawy tom poezji autorki znanej głównie jako przedstawicielka „dark fantasy”.

ps

17 października 2006 r.

w ramach cyklu spotkań pt. „Salon wydawców”, organizowanych przez Bibliotekę Narodową i Instytut Książki, odbyła się promocja naszego wydawnictwa. Jej gospodarzem był dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy ogólny zarys działalności (prezes Norbert Wojciechowski), a także nasze cztery sztandarowe serie: „Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR” (ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC), „Z nieludzkiej ziemi” (dr Alina Siomkajło), „Głosy ocalonych” (N. Wojciechowski) oraz „Mistrzowie” (red. Wacław Tkaczuk). Dodatkowo o publikacjach emigracyjnych słowo wygłosił prof. Tadeusz Wyrwa.

ps

14 września 2006 r.

Ukazała się książka Eugeniusza Gołębiowskiego Mrok. Polska 1956, powieść napisana w latach 1956-1957. Odrzucona ze względów ideologicznych przez redakcję „Twórczości” i kilka wydawnictw dopiero teraz mogła zostać opublikowana. Wpisuje się wyraziście w obchody 50-lecia Poznańskiego Czerwca 1956.

ps

12 września 2006 r.

Ukazała się I część „Traktatu postfeministycznego” Marii Magdaleny Rudiuk, Mówić jako kobieta. Poetyckie ujęcie ważkiej dla współczesności problematyki płci, statusu kobiet i mężczyzn w tyglu szybkich i głębokich przemian kulturowych, mentalnościowych.

ps

18 sierpnia 2006 r.

Ukazał się tomik poezji Kazimierza Cybulskiego Dopełnienie. Autor, po doświadczeniach zsyłki i wojennej tułaczki (opisał je w książce Przerwany bieg życia), podjął decyzję o pozostaniu na emigracji: najpierw Wielka Brytania, a od 1955 r. Stany Zjednoczone, gdzie bardzo aktywnie uczestniczy w życiu polonijnym. Dopełnienie jest szóstym zbiorem jego wierszy, w których nostalgia wspomnień miesza się z gorzką refleksją o współczesności.

ps

4 sierpnia 2006 r.

Ukazał się III tom „Ibidem. Rocznika Koła Naukowego Historyków Studentów KUL JP II”. Wśród artykułów: A. Brzeska, „Klejnoty w wyprawie ślubnej Katarzyny Jagiellonki (1562)”, A. Olkowicz, „Arystokratka polska w podróży po Europie” (na podst. korespondencji Elizy Krasińskiej z lat 1835-1876), D. Keller, „Związek Kolejarzy Zjednoczenia Zawodowego Polskiego na Górnym Śląsku do czasu wybuchu III powstania (1919 - maj 1921)”. Dodatkowo materiały źródłowe, recenzje i omówienia wybranych książek historycznych.

ps

3 sierpnia 2006 r.

Ukazała się książka Jacka Dąbały, Mechanizm. Tragifarsa. Autor (medioznawca, literaturoznawca, pisarz) pokazuje w krzywym zwierciadle groteski mechanizmy sprawowania władzy. Bliski jest w konstruowaniu postaci i perypetii poetyce Witkacego i Mrożka. Być może niejeden ze współczesnych polityków zobaczy w tym lustrze swoje odbicie... A już na pewno czytelnicy będą próbować takich odbić się dopatrzeć...

ps