Coraz głębiej
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2024
  • Objętość: 52, [3] s.
  • Format: 147 x 220 mm
  • Oprawa: miękka klejona ze skrzydełkami
  • ISBN: 978-83-7222-829-1
  • EAN: 9788372228291
  • Cena zbytu: 38.00 PLN
  • Cena promocyjna: 32.00 PLN
  • Status: Książka dostępna

Projekt okładki: Agnieszka Herman

Posłowie: Piotr Sanetra

 

Tom wierszy

 

W bogatej twórczości poetyckiej i prozatorskiej Elżbiety Cichli-Czarniawskiej lata 2014–2015 stanowią znaczącą cezurę. Ukazały się wówczas wybory jej poezji w przekładach na języki: angielski, niemiecki i rosyjski, a także tom wierszy Bliżej milczenia (2015), otwierający coraz wyraźniej eschatologiczny rozdział tego poetyckiego dzieła. Kolejne liryczne zbiory – Zanurzeni w mroku (2019), Mimochodem (2020), Sobowtór chwili (2022), Wydobądź się oddychaj (2022) – kontynuują zarysowaną co prawda już wcześniej tematykę egzystencjalną, jednak coraz bardziej wyczuwalnie w kontekście pytań o ostateczny sens i cel ludzkiej drogi. Refleksja o przemijaniu, o przeczuciu i doświadczaniu kresu, o sprawczości czasu wobec ludzkich dążeń, o wzajemnym przenikaniu iluzji i rzeczywistości sta­nowi dominantę wielu utworów autorki powstałych w mi­nionym dziesięcioleciu. Obecny, już dwudziesty dziewiąty, zbiór wierszy stawia kolejne akcenty nad nieporadnością człowieka wobec tajemnic losu odczytywanych w niemal antycznym kodzie przeznaczenia i przypadku. [...]

Sugestywne i niezwykle przejmujące są w tych wierszach obrazy zgliszcz i rumowisk – towarzyszy im podskórnie wyczuwalne ciągłe zdumienie, niedowierzanie, że stają się one faktem. Niebo i ziemia stanowią milczące tło dla ludzkich zbrodni i nieszczęść. Pustkę powstałą po przejściu demona śmierci wypełnia wiatr niosący proch zniszczenia i echo zabójczych gromów. A ludzkie odruchy rozpaczy zastępuje pragnienie zemsty (wietrzenie).

To bardzo mocne w swym wyrazie obrazy wojny jako takiej, ukonkretnionej w czasie, ale i wpisanej w koło ludzkiego losu. Mimo że stanowi nieustannie ponawianą część dramatu istnienia, ciągle budzi grozę i sprzeciw, zaprzeczając sensom i celom stworzenia. Wojna jest tragicznym absurdem w teatrze świata, a mimo to wciąż prowokuje ludzi, kusząc złudą ustanawiania nowego, „lepszego” ładu. A prze­cież bynajmniej nie jest areną moralitetowej walki dobra ze złem, ale szaleńczym, rozpasanym tańcem zagłady i śmierci. Pamiętać trzeba, że dla autorki tych dojmujących strof obec­ne doświadczenie wojny jest wtórne wobec bezpośrednio przeżytej nocy okupacji hitlerowskiej. Może właśnie dlatego z takim zaangażowaniem i twórczą zawziętością reaguje na wyraźnie rozpędzające się w ostatnim czasie wojenne tryby śmierci.

Świat to nie tylko chaos i bezład ludzkich namiętności, to również porządek natury, wyrównujący potencjały przeciwieństw, przywracający spokój i harmonię po nawet największych dramatach istnienia. Wiersze oparte na obserwacji procesów biologicznych, odwołujące się do zjawisk przyrodniczych (np. słowik, trzmiel, oddychanie, pozory) są wyraźnym kontrapunktem dla obrazów wojny. W naturze realizuje się podstawowa reguła życia: obrona przed nieistnieniem. Prostota zadań i wrodzona zdolność do ich wykonania są gwarancją trwałości gatunków i ich uczestnictwa w odwiecznym cyklu odradzania. Również w bardziej skomplikowanych organizmach, jakimi są ludzkie ciała, procesy chemiczne, fizyczne, umysłowe i psychiczne charakteryzują się dążeniem do uporządkowania, logicznej i celowej sekwencji działań. Jedynie wciąż rosnące pokłady pamięci odsuwają człowieka od całego bogactwa i głębi realności zawartej w teraźniejszości, w bieżącej chwili. Z drugiej jednak strony to właśnie pamięć, jako transmiter prawdy z głębin życia, pozwala paradoksalnie odnaleźć sens istnienia w tragicznym bezładzie świata.

 

Piotr Sanetra, fragmenty posłowia

 

Spis treści

 

zasoby  [ 5 ]

sprawa nadzwyczajna  [ 6 ]

napisz wiersz programowy  [ 8 ]

nie tylko ty  [ 10 ]

Krzysztof Kamil  [ 11 ]

słowik  [ 12 ]

zamykanie systemu  [ 14 ]

niewidomi  [ 15 ]

królestwo i my  [ 16 ]

gdy sypnęło śniegiem  [ 18 ]

drążenie  [ 19 ]

zdarzenie w lesie  [ 20 ]

w nieznane  [ 21 ]

gry codzienne  [ 22 ]

nieustannie  [ 23 ]

zapis w ogniu  [ 25 ]

oddech zagłady  [ 27 ]

wietrzenie  [ 28 ]

do czego wracać  [ 29 ]

sytuacja wyjątkowa  [ 30 ]

co niepotrzebne  [ 31 ]

ballada na niby  [ 32 ]

coraz głębiej  [ 34 ]

znak  [35 ]

trzmiel  [36 ]

oddychanie  [38 ]

ucieleśnieni  [40 ]

pozory  [ 42 ]

zaledwie szkic  [ 44 ]

były ale ich nie ma  [46 ]

 

Posłowie (Piotr Sanetra)  [ 49 ] 

więcej o książce
zwiń
Polecane

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa

Zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest emigracja i związane z nią dylematy życiowe bohaterów.

Wspomnienia z posługi duszpasterskiej wśród deportowanych do Kazachstanu.

Felietony i eseje o jagiellońskim duchu miasta Lublina