Ziarno. Rzecz o Niezłomnych
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2023
  • Objętość: 136 s.
  • Format: 165 x 235 mm
  • Oprawa: miękka szyta
  • ISBN: 978-83-7222-815-4
  • EAN: 9788372228154
  • Cena zbytu: 54.00 PLN
  • Cena promocyjna: 44.00 PLN
  • Status: Książka dostępna

Projekt okładki: Paweł Niczyporuk

Ilustracja na okładce: Izabela Jasz

 

Ilustracje: Izabela Jasz

Wstęp: Urszula Gierszon

 

Zygmunt Marek Miszczak – poeta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL i społecznik – wierny ideałom patriotycznym, o czym świadczy nie tylko jego wyjątkowa biografia, ale także twórczość poetycka, przygotował do druku swoją kolejną książkę, pielęgnującą pamięć o polskich wydarzeniach historycznych oraz bohaterach wpisanych w narodowe dzieje w okresie II wojny światowej, okupacji niemieckiej, a następnie sowieckiej.

Tytuł najnowszego dzieła Zygmunta M. Miszczaka – Ziarno. Rzecz o Niezłomnych – przywołuje znamienne słowa, często używane w kontekście omawiania dramatycznych losów Żołnierzy Niezłomnych: „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”. Zdanie to zawiera informację historyczną, która jednoznacznie wskazuje tragizm, jakiego żołnierze doświadczyli za wierność Ojczyźnie, kiedy po wyparciu Niemców zapanował terror okupacji sowieckiej. Pośrednio wskazują także sprawcę. Te słowa posiadają potężny ładunek emocjonalny i symboliczny, czytelny i głęboko nurtujący tych, którzy znają prawdę historyczną. One jednocześnie niosą nadzieję oraz przesłanie potomnym, że warto pamiętać.

[…] Tak, jak ziarno kiełkując przebija twardą ziemię, wschodzi ku słońcu i rodzi nowe życie, tak i prawda o Żołnierzach Niezłomnych kiełkuje powoli, wschodzi, aby zakwitnąć, zrodzić owoce i żyć wiecznie w pamięci ludzkiej. Jednak, aby ziarno dawało pożyteczne, obfite plony, trzeba je pielęgnować, podobnie jak pamięć ludzką. Z tego powodu bardzo ważna jest twórczość Z. M. Miszczaka, poprzez którą poeta daje wyraz swojej miłości do Ojczyzny już od wielu lat.

[…] Trzeba podkreślić, że także dorośli sięgają po utwory Miszczaka z wielką przyjemnością. Tę przyjemność potęguje nie tylko tematyka, ale także sprawność posługiwania się słowem, umiejętność budowania nastroju, czytelny przekaz treści, a nie są to częste walory współczesnej poezji. Ów kunszt Z. M. Miszczaka pozwala na wydobycie ekspresji i rytmu, wpływających na lepsze przyswojenie treści przez odbiorcę, ale i uzewnętrznienie uczuć poety. Zwraca uwagę również płynność rymów wzbudzająca melodyjność w napisanych przezeń utworach.

Przygotowany do druku zbiór obejmuje 30 wierszy urzekających formą, rymem
i nastrojem, które poeta doprowadził niemal do doskonałości. W utworach nie ma zbędnego słowa lub takiego, które można z łatwością zamienić na inne. Każde użyte jest z matematyczną precyzją. Na pewno autor poświęcił wiele pracy, aby odnaleźć to jedyne najlepiej współgrające z pozostałymi, najpełniej ilustrujące treść, a jednak czytając czuje się niezwykłą lekkość pióra poety, jakby pisanie przychodziło mu bardzo łatwo. Taka wirtuozeria słowa jest wielką sztuką.

[…] Już poprzednie książki Zygmunta Marka Miszczaka o tematyce patriotycznej dla dzieci i młodzieży mogły być lekturami szkolnymi ze względu na poruszane tematy historyczne, przekazywane wartości humanistyczne, walory edukacyjne i pedagogiczne. „Ziarno. Rzecz o Niezłomnych” – książka, którą miałam honor czytać jeszcze przed wydaniem, powinna wejść do kanonu lektur szkolnych. Podtrzymując lub budząc ducha patriotyzmu pozwoli na wychowanie w mądrości i odpowiedzialności całych pokoleń Polaków.

[…] Sprawność literacka i elegancja słowa poetyckiego Z. M. Miszczaka jest wyjątkowa. Jego postawa moralna i zaangażowanie od kilkunastoletniego młodzieńca w etos Solidarności dowodzi, że od najmłodszych lat Polska była mu droga. Jego poezja sprzyja integracjom rodzinnym, uwypukla wartość wiedzy historycznej, uwrażliwia na słowo, pomaga budować poczucie tożsamości narodowej”.

 

 

Urszula Gierszon, fragmenty wstępu

 

Książka zawiera 30, w większości po raz pierwszy publikowanych w formie zwartej, utworów poetyckich poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. Każdy z nich poprzedzony został wstępem o tematyce historycznej, co czyni zbiór przydatnym narzędziem edukacyjnym, mającym służyć wsparciu edukacji patriotycznej, młodego zwłaszcza pokolenia. Całość wzbogacają barwne ilustracje autorstwa Izabeli Jasz.

 

Spis treści

 

Poetyckie ziarno i patriotyczna misja Zygmunta Marka Miszczaka (Urszula Gierszon)

 

Agresja sowiecka na Polskę – 17 września 1939 roku

Siedemnasty września

 

Żołnierze Niezłomni

Kto to są Niezłomni?

 

Katyń (1)

Wspomnienie

 

Katyń (2)

Katyń

 

Katyń (3)

Katyń w naszej pamięci

 

Rzeź wołyńska

Wołyń

 

Generał Władysław Anders

Pamięci generała Władysława Andersa

 

Monte Cassino

Wiosna na Monte Cassino

 

Osuchy

Ostatni marsz

 

27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej

Żołnierzom 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

 

Powstanie Warszawskie (1)

Powstańcy

 

Powstanie Warszawskie (2)

Poczta powstańcza

 

Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”

„Kotwicz”

 

Moskiewski „proces szesnastu”

W matni

 

Brygada Świętokrzyska

Żołnierzom Brygady Świętokrzyskiej NSZ

 

Danuta Siedzikówna „Inka”

„Inka”

 

Witold Pilecki

Wyrok

 

Hieronim Dekutowski „Zapora”

„Zapora”

 

Zdzisław Broński „Uskok”

Pamięci „Uskoka”

 

Ksiądz Władysław Gurgacz „Sem”

Ziarno

 

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”

„Łupaszko”

 

Łukasz Ciepliński „Pług”

Grypsy

 

Generał August Emil Fieldorf „Nil”

Pamięci generała „Nila”

 

Tadeusz Marczuk „Kurzawa”

„Kurzawa”

 

Józef Franczak „Laluś”

Ostatni partyzant

 

Pamięć

W moim kraju

 

Dziedzictwo

Chłopcom z lasu

 

Źródło

Wyznanie

 

Poświęcenie i służba

Są tacy...

 

Ocalająca siła prawdy

Oddajcie nam Prawdę!

więcej o książce
zwiń
Polecane

Felietony i eseje o jagiellońskim duchu miasta Lublina

Wspomnienia z posługi duszpasterskiej wśród deportowanych do Kazachstanu.

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa

Zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest emigracja i związane z nią dylematy życiowe bohaterów.