menu
- Już wkrótce |
- Aktualności |
- Nowości |
- Zapowiedzi |
- Kontakt
Redakcja naukowa: Piotr Paweł Gach
Zespół redakcyjny: Marcin Dąbrowski, Piotr Paweł Gach, Józef Kaczor, Zygmunt Łupina
Książka ta powstała w latach 2004-2006 dla upamiętnienia dwudziestopięciolecia strajków w Świdniku, Lublinie i w innych zakładach Lubelszczyzny oraz dla przypomnienia okoliczności powstania i różnych form działalności NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego. Wobec niedostatku badań i publikacji na te tematy, Zarząd Regionu powołał Zespół Historyczny, który zajął się z jednej strony zebraniem materiałów archiwalnych, przechowywanych w zbiorach prywatnych i państwowych (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Archiwum Państwowe w Lublinie) oraz w Archiwum Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie, a z drugiej strony przystąpił do opracowania najważniejszych zagadnień.
W oparciu o niewykorzystane dotąd materiały archiwalne zarysowana została panorama życia i działalności społeczeństwa naszego regionu, zmagań z komunistyczną władzą od czasu zakończenia II wojny światowej o wolność, niepodległość i sprawiedliwość, a także sposoby i kierunki działań przedsiębrane przez te władze jawnie i w ukryciu. Rozprawa z „Solidarnością” została przygotowana w latach 1980–1981 i wykonana z niesłychaną precyzją i w ścisłym współdziałaniu struktur: milicyjno-esbeckich, wojskowych, partyjnych (PZPR), administracji państwowej, sądownictwa cywilnego i wojskowego oraz w stałym kontakcie z podobnymi strukturami w krajach sąsiednich. Imponujący jest obraz działalności NSZZ „Solidarność” i całej opozycji na terenie Lubelszczyzny w okresie stanu wojennego. Społeczeństwo zaczęło wówczas inaczej funkcjonować, inaczej myśleć i oceniać. Z jednej strony nastąpiła szeroka edukacja społeczeństwa, wzbogacona o niezwykle cenne doświadczenia minionych pokoleń, a z drugiej strony uczono się praktycznie: współdziałania, pomocy wzajemnej, w tym również materialnej, organizowania komunikacji społecznej i publicznego wyrażania wiary, nadziei na lepsze jutro. Nastąpił także wzrost krytycyzmu wobec sprawujących władzę i rozpowszechniła się postawa, aby wszelkie problemy społeczne, ekonomiczne i inne rozwiązywać solidarnym wysiłkiem, na drodze dialogu, we wzajemnej współpracy. Podjętej walce o sprawiedliwą zapłatę za pracę, o powszechny dostęp do dóbr materialnych, towarzyszyły zmagania o trzeźwość narodu, o należytą ochronę jego zdrowia, o dostęp do szerokiej i prawdziwej informacji.
[...] w książce tej omówiono lub zasygnalizowano pokaźnych rozmiarów zestaw zagadnień. Opracowania mają często charakter pionierski, a zarazem źródłowy, co podnosi ich wartość. Miejmy nadzieję, że zostaną one jeszcze dokładniej przedstawione i poszerzone w następnych publikacjach. Słowa podziękowania należą się również tym pracownikom Oddziału Lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, którzy udostępnili akta MO i SB dotyczące NSZZ „Solidarność”, służyli nam pomocą i radami, dzielili się posiadaną wiedzą. Serdecznie dziękuję wszystkim Autorom za nadesłane teksty, a Zarządowi Regionu Środkowo-Wschodniego za ich ogłoszenie drukiem.
Piotr Paweł Gach, fragm. Przedmowy
Spis treści
Andrzej Pruszkowski, Od Lublina do Berlina
Marian Król, Lubelskie dziedzictwo „Solidarności”
Piotr Paweł Gach, Przedmowa
Ks. Alfred Marek Wierzbicki, Jan Paweł II a „Solidarność”
Marcin Dąbrowski, W komunistycznej rzeczywistości. Lubelszczyzna w latach 1944-1980
Marcin Dąbrowski, Lubelski Lipiec 1980
Marcin Dąbrowski, NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w latach 1980-1981
Piotr Paweł Gach, Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego przez władze komunistyczne w latach 1980-1981
Zygmunt Łupina, NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w podziemiu. 13 grudnia 1981 – 19 lutego 1989
Józef Kaczor, „Wakacje z Bogiem”. Podziemne kolonie „Solidarności” 1982-1989
Andrzej Jóźwiakowski, „Solidarność” lubelskiej służby zdrowia w stanie wojennym
Andrzej Pleszczyński, „Informator NSZZ «Solidarność» Region Środkowo-Wschodni” 1982-1989. Relacja świadka
Indeks osób