„...ważniejsze od szczęścia”. Wiara i kultura w dorobku pisarskim ks. Janusza St. Pasierba
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2019
  • Objętość: 523 s.
  • Format: 147 x 208 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 978-83-7222-639-6
  • Status: Książka niedostępna w Norbertinum

Projekt okładki: Agata Pieńskowska

 

Ksiądz Pasierb, jako duszpasterz, historyk sztuki i poeta, z wielką uwagą przyglądał się światu, w którym przyszło mu żyć. Z troską, godną najlepszego z przyjaciół, spoglądał na człowieka, nieustannie przypominając, że wiary nie wolno sprowadzać do zapamiętanych z dzieciństwa formułek, ponieważ jest nią zmartwychwstały Chrystus. Kultura z kolei to nie muzea i zakurzone archiwa, lecz historia, której spadkobiercą jest teraźniejszość. Obie zaś, wiara i kultura, otwierają ku przyszłości, są tworzeniem dalszego ciągu”, dlatego warto odnaleźć w sobie na nowo zdolność zachwytu nad pięknem świata i dziełami ludzkiego geniuszu.

Pisarstwo ks. Pasierba skoncentrowane jest na próbie pokazania dróg zrozumienia współczesności, poeta-duszpasterz nie zapomina jednak o tym, co minione. Wskazuje on, że wiara i kultura towarzyszą człowiekowi od początku jego historii. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie człowieka żyjącego na poziomie natury. Nie jest także możliwe prawdziwie ludzkie życie, które nie czerpałoby z dorobku przeszłości i nie byłoby otwarte na wartości przekraczające doczesność – sięgające zatem płaszczyzny wiary.

Prezentowana praca poświęcona zagadnieniu wiary i kultury w dorobku pisarskim ks. Janusza Pasierba ma na celu prześledzenie, w jaki sposób wzajemne przenikanie się obu tych dziedzin prowadzi do ich syntezy. Dotychczas powstałe analizy twórczości ks. Pasierba dotykały problemu wiary i kultury, jednak nie ujmowały całościowo wymienionego zagadnienia. Podjęcie zatem tematu wydawało się potrzebne z kilku powodów, z których najważniejszy to ukazanie, że niemożliwe jest budowanie prawdziwie ludzkiego świata poza kulturą, a wiara jest jej najpełniejszym uzasadnieniem i celem.

więcej o książce
zwiń
Polecane

Wspomnienia z posługi duszpasterskiej wśród deportowanych do Kazachstanu.

Felietony i eseje o jagiellońskim duchu miasta Lublina

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa

Zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest emigracja i związane z nią dylematy życiowe bohaterów.