Fraszki, skazy, maski i obrazki
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2019
  • Objętość: 80, [2] s.
  • Format: 125 x 195 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 978-83-7222-662-4
  • Cena zbytu: 10.00 PLN
  • Status: Książka dostępna

Satyra jest orężem, który niczego nie burzy, a jedynie przedstawia obrazy negatywnej rzeczywistości w sposób kry­tyczny i ośmieszający. Piętnuje wszystko to, co powoduje nie­zadowolenie i przynosi ujmę powszechnie przyjętym zasadom. Zadaniem fraszki nie jest szukanie recept, tylko wytykanie satyrycznym palcem niezdrowych zachowań, które tworzą nieporządek, przynosząc wstyd i niesławę.

Ostatnie ćwierćwiecze w naszym kraju to swoisty okres przełomu. W niepamięć odszedł system totalitarny, społecznego zniewolenia i wynaturzeń społecznych. Zaczęła się rodzić nowa organizacja państwa. Pojawiła się ufność i wiara, że spełnią się marzenia na zbudowanie sprawiedliwości społecznej, a także nadzieja, że zapanuje powszechna uczciwość. Jednak odzyskana wolność w wielu zjawiskach i postępowaniu ludzi stała się dowolnością. Wkrótce okazało się, że odziedziczone po poprzednim systemie nawyki, ludzkie słabostki, przywary i wady oraz skłonności do łatwizny – dały o sobie znać.

Mankamenty te zaczęły się przejawiać w zachowaniach osób, w działaniu nowych instytucji i ośrodków życia społecznego. Nowe możliwości zrodziły nowe okazje – bardzo często wyraźnie odbiegające od przyjętych norm, zasad moralnych, etycznych i obyczajowych. Wolność okazała się niewolna od spekulacji i zwyczajnego cwaniactwa.

 

Józef Gnieciak, fragmenty wstępu

 

Spis treści

 

Zamiast wstępu

Od autora

 

Fraszki okolicznościowe

Fraszki frywolne

Alfabet

Bajki

Z archiwum PRL

Aforyzmy

więcej o książce
zwiń
Polecane

Zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest emigracja i związane z nią dylematy życiowe bohaterów.

Wspomnienia z posługi duszpasterskiej wśród deportowanych do Kazachstanu.

Felietony i eseje o jagiellońskim duchu miasta Lublina

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa