Rozmowy z Saszą
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 1994
  • Objętość: 192 s.
  • Format: 145 x 205 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 83-85131-60-4
nakład wyczerpany PLN

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, pt. Zezowata przyjaźń, jest rodzajem szkicu czy opowiadania o syjamskim kocie-przybłędzie, o narastającym do niego przywiązaniu, przyjaźni. I o smutnym jej końcu.
Część druga to rozmowy z kotem tej samej rasy i urody, który zajął miejsce swego poprzednika w domu i w sercach przyjaciół. I tym razem kociak sam ich wybrał, choć i tęsknota, żal po utraconym poprzednio towarzyszu odgrywały oczywiście rolę.
Rozmowy dotyczą najprzeróżniejszych spraw, problemów, zawsze branych zarówno z kociego, jak i ludzkiego punktu widzenia. Każdy z rozmówców ma jakąś „swoją rację”. Właściwie tylko czytelnik mógłby rozstrzygnąć, która z dwóch jest bardziej przekonywająca. Może zresztą żadna. W każdym razie autor nie upiera się, że koniecznie jego.
[...]
Rozmowy powstawały, gdy trzeci z przyjaciół, z zawodu inżynier, wyjechał na półtora roku do Bagdadu. To, co opowiadał jego faworyt: kocie żale, radości, argumenty, stanowiło często temat listów. Kiedy indziej były one pisane na odwrotnych stronach maszynopisu. Mają więc niemal charakter dokumentu. Jak to bywa z dokumentami: nie należy ich lekceważyć, ale, z drugiej strony, można podchodzić do nich z dozą zdrowego krytycyzmu. Sasza oczywiście uważał, że taka ostrożność jest nie na miejscu. A nawet, że trąci arogancją.
Rozmowy z okresu ostatniej jego choroby zbyt były intymne, by je publikować, a nawet notować.
Tekst Na darmo, zamykający tom, stanowi rodzaj post scriptum. Powstał nazajutrz po śmierci mego czworonożnego przyjaciela.

więcej o książce
zwiń
Polecane

Antologia tekstów literackich poświęconych zbrodni katyńskiej

Słownik biograficzny i opracowanie dziejów polskich kolejarzy zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni w ZSRS

Nagroda Główna w XXIV Konkursie Poetyckim im. Anny Kamieńskiej

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa