Władysław Sebyła. Życie i twórczość
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2000
  • Objętość: 184, [1] s. + 8 s. il. cz.b.
  • Format: 125 x 195 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 83-7222-034-4
nakład wyczerpany PLN

Wydano w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej (1940-2000)

Projekt okładki Zofia Kopel-Szulc

 

W książce o życiu i twórczości Władysława Sebyły autorka przywołuje sylwetkę twórczą pisarza u progu dwóch rocznic: w roku 2000 – sześćdziesiątej rocznicy jego tragicznej śmierci i w 2002 roku – stulecia urodzin. Sebyła był jednym z wybitniejszych poetów okresu między wojnami, krytykiem, miłośnikiem muzyki zajmującym się też amatorsko malarstwem, żołnierzem Września, jeńcem obozu w Starobielsku.

 

Autorka o książce:

 

Motywacja podjęcia tematu tej pracy jest zarówno subiektywna, jak i obiektywna. Autorka czuje się związana z ziemią, na której spędziła wiele lat życia, a była to także „mała ojczyzna” Władysława Sebyły. Jego rodzinny Kłobuck oddalony jest od Częstochowy zaledwie o kilkanaście kilometrów. Losy sprawiły, że brat mojej matki, również Władysław, był jeńcem Starobielska, z własnego doświadczenia znam więc niepokój bliskich i daremność ich oczekiwania. Pragnęłabym, aby ta skromna praca o jednej z ofiar przemocy stała się wyrazem szacunku dla cierpień Wszystkich zdradziecko zamordowanych i dla ich Rodzin. Poznałam osobiście małżonkę poety, Sabinę Sebyłową, i ich syna Witolda i choć przelotna to była znajomość, okazała się dla mnie ważna. Wreszcie – mieszkam od kilkunastu lat w Lublinie, a przecież tutaj 9 września 1939 roku zginął od bomby przyjaciel Władysława Sebyły, poeta, który równie silnie przewidział tragedię światową i własną – Józef Czechowicz.

Motywację obiektywną stanowi świadomość, że poezja Sebyły jest niezwykle wartościowa i zajmuje ważną pozycję wśród literackich dokonań tamtego czasu. Był to nie tylko najlepszy poeta grupy Kwadryga, ale jeden z wybitniejszych poetów tego okresu. Choć jednak jego twórczością interesowali się znakomici krytycy i historycy literatury, wciąż jest niedoceniona.

 

Spis treści

 

Słowo wstępne

Życie

Wobec tradycji

Wobec współczesności

Kwadryga

W oczach krytyków i historyków literatury

W kręgu poezji

Modlitwa (1927)

Pieśni szczurołapa (1930)

Koncert egotyczny (1934)

Obrazy myśli (1938)

Próba ujęcia całości

Kalendarz najważniejszych wydarzeń

Bibliografia

Indeks nazwisk

 

Wydanie publikacji dofinansowane przez

Komitet Badań Naukowych

Urząd Gminy Kłobuck

więcej o książce
zwiń
Polecane

Słownik biograficzny i opracowanie dziejów polskich kolejarzy zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni w ZSRS

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa

Antologia tekstów literackich poświęconych zbrodni katyńskiej

Nagroda Główna w XXIV Konkursie Poetyckim im. Anny Kamieńskiej