Myśl i autorytet. Wybór myśli cudzych
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2007
  • Objętość: 193, [2] s.
  • Format: 147 x 205 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 978-83-7222-288-6
42,00 PLN

Pasją Ryszarda Nowosielskiego jest aforystyka. Jest on zarówno twórcą, jak i kolekcjonerem aforyzmów – zwięzłych fraz wyrażających przebłysk geniuszu ludzkiego rozumu. Opublikował już jeden zbiór aforyzmów, a obecnie prezentuje swoich mistrzów w ich najciekawszych, jego zdaniem, przejawach myśli. W Myśli i autorytecie znalazły się aforyzmy 51 mędrców, począwszy od Konfucjusza, poprzez Senekę Młodszego, Francisa Bacona, Monteskiusza, Goethego, Norwida, skończywszy na Lecu, Cioranie i Antonim Kępińskim. To efekt 35 lat obcowania z dziełami mistrzów, trudnego połowu w oceanie ludzkiej myśli szlachetnych pereł doskonalących życie. Lektura bardzo kształcąca.

 

Od Autora:

 

Oryginalnie książka miała nosić tytuł Szkoła Aforyzmu, z uwagi na jej cel udostępnienia najlepszych aforyzmów mistrzów gatunku, w formie starannego wyboru, do którego zbierałem materiały przez prawie 30 lat. Cenię swój esej Myśl i autorytet, pełniący rolę wstępu, który razem z tekstem Od autora w książce Aforyzmy i myśli porządkuje wszystko, co na temat aforyzmu myślący Czytelnik winien wiedzieć.

Z kolei wybór myśli 51 autorów jest ładunkiem mądrości nuklearnym, a z założenia miał stanowić tło odniesienia mojej własnej twórczości (jak inaczej można by było ją ocenić jak nie przez zestawienie z najlepszymi), której wybór miała zawierać ostatnia książeczka.

Książkę opracował bezbłędnie Redaktor w Norbertinum, Piotr Sanetra zgodnie ze stałą praktyką Wydawnictwa. Bibliografia zbioru w układzie alfabetycznym stanowi wartość samą w sobie, każda z cytowanych myśli jest zlokalizowana, co do strony we wszystkich źródłach. Jest to zaleta użyteczna dla osób wykorzystujących aforyzmy w pracy naukowej i dziennikarskiej. Myśl i autorytet dedykowałem Babce, Zofii Nowosielskiej, bez której kulturalnego wpływu w dzieciństwie nie byłbym sobą.

więcej o książce
zwiń
Polecane

Powieść o losach polskiej kawalerii we wrześniu 1939 r.

Książka Konstantego Rostworowskiego należy do kręgu tych, jakie ukazują świat, który nieodwracalnie już przeminął.