menu
- Już wkrótce |
- Aktualności |
- Nowości |
- Zapowiedzi |
- Kontakt
„W świecie współczesnym, pełnym różnych napięć społecznych i politycznych, w dobie konfliktów i podziałów na skalę narodową czy nawet międzynarodową, problemem numer jeden staje się zagadnienie współdziałania i współpracy między poszczególnymi jednostkami i całymi grupami ludzkimi.
Współdziałanie, właściwie rozumiane, ma określony przedmiot, cel i swoje granice, wyznaczone przez prawidłowo ukształtowane sumienie. Jako takie możliwe jest tylko w odniesieniu do „dobra wspólnego” (bonum commune) społeczności świeckiej czy kościelnej, dobra materialnego lub duchowego, doczesnego i wiecznego, naturalnego i nadprzyrodzonego. Nie może być moralnie dopuszczalne współdziałanie w czynieniu zła”.
(fragm. Przedmowy)
Książka ma na celu popularne przedstawienie procesu współdziałania ludzi z punktu widzenia psychologii. Pierwsza część książki poświęcona została teoretycznej refleksji nad pojęciem procesu współdziałania, zawiera opinie na jego temat, wyrażone w mini-ankiecie przez osoby pełniące ważne funkcje społeczne. W drugiej części Autor prezentuje własną wizję współdziałania w głównych dziedzinach życia społecznego w Polsce, jak np. małżeństwo i rodzina, szkoły, wspólnoty religijne, służba zdrowia, kultura, sztuka, sport. Tezy zostały zilustrowane konkretnymi przykładami, całość wzbogacona wypowiedziami wielu wybitnych myślicieli, w tym Ojca Świętego Jana Pawła II.
Spis treści
Przedmowa (ks. prof. dr hab. Marian Wolicki)
Informacje wstępne
Wprowadzenie
Część I: Teorie i opinie
Rozdział I: Czym jest współdziałanie?
Rozdział II: Co pobudza ludzi do współdziałania?
Rozdział III: Kiedy współdziałanie jest skuteczne?
Część II: Współdziałanie w różnych dziedzinach życie społecznego w Polsce
Wprowadzenie
Rozdział I: Małżeństwo i rodzina
Rozdział II: Edukacja
Rozdział III: Religia – ekumenizm
Rozdział IV: Media: prasa, radio, telewizja
Rozdział V: Ochrona zdrowia
Rozdział VI: Bezpieczeństwo obywateli
Rozdział VII: Obrona narodowa
Rozdział VIII: Polityka wewnętrzna kraju
Rozdział IX: Kultura – sztuka
Rozdział X: Sport
Zakończenie
Literatura