Fraszki
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Lublin, Norbertinum, 2013
  • Objętość: 121, [2] s.
  • Format: 125 x 195 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 978-83-7222-498-9

Projekt okładki: Amadeusz Targoński

 

Pośpiech życia powoduje, że nasza świadomość i możliwość oceny zdarzeń wymyka się spod kontroli, a nasza wrażliwość zostaje uśpiona. Oswojeni ze złem, zbyt często tolerujemy także i to, co wyrządza krzywdę innym, narusza przyjęte normy – a w pewnym sensie usprawiedliwiamy nawet takie postępowanie lub wykazujemy daleko idącą pobłażliwość.

Fraszka właśnie podpowiada nam, że powinniśmy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć za siebie, by dostrzec źle postawiony krok i przywrócić należną równowagę.

W niniejszym zbiorku, oprócz fraszek osadzonych w określonych realiach polityczno-społecznych, są również fraszki refleksyjne, sytuacyjne, dostojne – ale są też takie, które wywołują uszczypliwy uśmiech. Fraszka, nawet gdy napiętnuje, nie ma w sobie złośliwej agresywności.

Pragnieniem fraszki jest dotrzeć do Czytelnika, zatrzymać na sobie uwagę i wejść w świat jego wyobraźni. Dlatego w wolnej chwili, w podróży czy w poczekalni – dla „higieny psychicznej” – warto jest sięgnąć po tomik z fraszkami, aby odświeżyć spojrzenie na słabostki i przywary nasze, które – jak widać – są ponadczasowe.

 

Od Autora (fragment)

 

Spis treści

 

Od Autora

Uwagi dla równowagi

Z lektur

Skaza

Proste pytania

Wokół przysłów

Wokół czasu

Świąteczne i noworoczne

Zwierzyniec

Ogłoszenia

Frywolne

Fraszki o fraszkach

Bajki

więcej o książce
zwiń
Polecane