menu
- Już wkrótce |
- Aktualności |
- Nowości |
- Zapowiedzi |
- Kontakt
Anna Makowska
Urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym, wskutek tego jest osobą niepełnosprawną z niedowładem kończyn dolnych. W 1997 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, a w 2000 roku – studia podyplomowe w Międzywydziałowym Podyplomowym Studium Rodziny na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2000 roku rozpoczęła pracę zawodową w poradni psychologiczno-pedagogicznej na stanowisku pedagoga, gdzie pracuje do dziś. W 2018 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki.
Pomimo że praca zawodowa zajmuje jej większość czasu, ma też swoje pasje, które stara się rozwijać. Między innymi pisze wiersze, najchętniej o nadziei oraz spotkaniach z Bogiem i drugim człowiekiem. W 2007 roku wydała tomik wierszy pt. Dajesz mi siłę. Jej wiersze były publikowane w miesięczniku młodzieżowym „Spojrzenia”, w Kwartalniku Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych „Słowem i Kształtem” oraz w antologii poezji Przestrzeń Prawdy. Brała udział w konkursach literackich. W 2007 roku otrzymała nagrodę w III Edycji Konkursu Literackiego „Niepełnosprawność w moich oczach”; w 2008 roku w IV Edycji tegoż Konkursu otrzymała wyróżnienie. Brała także udział w Konkursie Literackim „Pryzmat – trudy życia codziennego i sposoby radzenia sobie z nimi”, gdzie również otrzymała wyróżnienie. W 2011 roku otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literackim „Serdecznym Atramentem”, organizowanym w Kraśniku w ramach V Festiwalu Dziedzictwa Jana Pawła II.
Lubi podróżować. Od kilkunastu lat pasjonują ją wycieczki rowerowe. Ilość przejechanych przez nią kilometrów na trójkołowym rowerze można już chyba liczyć w tysiącach. Wraz z Rodzicami odbyła kilka długich wypraw rowerowych, między innymi wzdłuż Bugu, wzdłuż Odry, brzegiem Bałtyku.
Jej pasją są też wycieczki po górach. W latach 2012-2014 brała udział w projekcie „Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty”, realizowanym przez Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty. W ramach tego projektu wraz z wolontariuszami oraz górskimi przewodnikami zdobyła 27 z 28 szczytów Korony Gór Polski (nie zdobyła tylko Rysów – najtrudniejszego ze szczytów). W 2024 roku opublikowała książkę Mój Mount Everest czyli Korona Gór Polski, zawierającą relacje z poszczególnych wypraw oraz sylwetki osób, z którymi zetknęła się w trakcie realizacji projektu.
Na fotografii: Anna Makowska pod szczytem Śnieżnika (fof. Jan Makowski)
Pasje osób niepełnosprawnych realizowane w górskich wyprawach