Maria Duszka
Maria Duszka

Maria Duszka

(ur. 1960)

 

Urodziła się 28 kwietnia 1960 r. w Zduńskiej Woli. Mieszka w Sieradzu. Jest poetką, dziennikarką, animatorką kultury, absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Założycielka i opiekunka działającego od 2002 r. Koła Literackiego „Anima”. Należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Wydała dotychczas dziesięć tomików poezji: Poezja przypadków (1990), Zupełnie szczęśliwa marionetka (1993), Może się przyśnisz (1999), Nieopisanie (2001), I pomyśleć, że jesteś (2003), Kora. 11 wierszy oraz szkic Arkadiusza Frani o twórczości poetki (2005), Galeria Świat (2007), Freienwill (2012), Wolność chmur. Debesų laisvė (2016; polsko-litewski wybór wierszy w przekładzie prezes Związku Pisarzy Litwy Birutė Jonuškaitė), Hanami (2023). Poezję publikowała m.in. w: „Toposie”, „Akcencie”, „Wyspie”, „Odrze”, „Przekroju”, „Gazecie Kulturalnej”, „Modern Haiku” (USA), „Reibeisen” (Austria), „Kyiv” (Ukraina), „Krantai” i „Naujoji Romuva” (Litwa), w antologiach wydanych w USA, Serbii i Niemczech. Jej utwory były również prezentowane m.in. w TVP Polonia, Programie I Polskiego Radia, Programie I Telewizji Litewskiej i australijskim Melbourne Ethnic Community Radio. Artykuły, recenzje i eseje publikowała m.in. w: „Wiadomościach Dnia”, łódzkim miesięczniku kulturalnym „Kalejdoskop”, „Tyglu Kultury”, „Toposie”, „Frazie”, „Znad Wilii”, roczniku kulturalnym „Piosenka” oraz na portalach „Pisarze.pl” i „Culture Avenue” (USA).

Była gościem organizowanego w Niemczech Festiwalu Kultury Polskiej „Polnischer Sommer 2010″. W latach 2013-2019 pięciokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”, a w 2017 r. reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Poezijos Pavasaris” („Wiosna Poezji”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy.

Od 2017 r. prezentuje utwory współczesnych poetów z kraju i zagranicy w cyklu „Cztery ściany wiersza” w cotygodniowej  muzyczno-literackiej audycji Piotra Spottka „Pod wielkim dachem nieba” emitowanej w polonijnym Radiu Islanders (w Colchester w Wielkiej Brytanii), we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria i  jeleniogórskim Radiu KSON.

W 2020 r. trzy piosenki z jej tekstami znalazły się na nagranej w Londynie przez Remiego Juśkiewicza płycie Może pojutrze. W 2022 r. Remi Juśkiewicz zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sanremo Senior we Włoszech z piosenką Kamienieję skomponowaną do słów Marii Duszki.

Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Dwukrotnie była uczestniczką rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów”. W 2022 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej Nagrodę za osiągnięcia twórcze i Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
   
www.maria.duszka.pl

Książki autora:

Zbiór wierszy i anegdot