Andrzej Bobkowski
Andrzej Bobkowski

Andrzej Bobkowski

(1913-1961)

 

Urodził się 27 października 1913 roku w Wiener Neustadt na terenie Austrii. Ciotka Andrzeja, Wanda Osterwina, była żoną Juliusza Osterwy – aktora i reżysera teatralnego. Dzięki temu już jako młody chłopak spędzał bardzo dużo czasu w teatrze, co zaowocowało miłością do sceny na resztę życia. Otrzymał staranne wykształcenie, oprócz ukończonego gimnazjum klasycznego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie posyłany był do Austrii na naukę języka niemieckiego i do Belgii w celu ćwiczenia języka francuskiego. Zdał maturę, po czym rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po ukończeniu edukacji powrócił do Krakowa i w Boże Narodzenie 1938 roku pojął za żonę Barbarę Birtusównę.

Sześć miesięcy przed wybuchem II wojny światowej wyjechał wraz z małżonką do Francji. Docelowym miejscem podróży była Argentyna, jednak z powodu wojny osiedli we Francji aż do 1948 roku. Podczas tych 9 lat Bobkowski pracował w wielu miejscach. Utrzymywał się głownie z handlu. W 1940 roku został zatrudniony w fabryce amunicji. Po agresji Niemiec wszyscy pracownicy zostali ewakuowani na południe kraju. Andrzej Bobkowski pragnął wrócić do Paryża, gdzie zostawił ukochaną, jednak jedynym środkiem lokomocji był rower. W taki sposób powstał dziennik z tej niezwykłej podróży zatytułowany Szkice piórkiem. Obejmuje on lata 1940-1944, a podróż Andrzeja do Paryża stanowi część całego dzieła. Szkice piórkiem jest to zbiór zapisków wojennych. Autor starannie zebrał z pozoru błahe zdarzenia i zamienił je w potok skondensowanych myśli.

25 czerwca 1948 roku małżonkowie wsiedli na statek Jagiełło płynący do Ameryki Środkowej i po ponad dwutygodniowej podróży wysiedli na lotnisku w Gwatemali. Początki ich pobytu w tym kraju były bardzo ciężkie. Oboje nie znali języka hiszpańskiego, a majątek, jakim dysponowali, opiewał na sumę 150 dolarów. Barbara znalazła pracę jako pierwsza. Andrzej przez bardzo długi czas nie mógł uzyskać zatrudnienia. Sytuacja, w jakiej się znalazł, zrodziła w nim pomysł na założenie własnego biznesu. W 1949 roku Bobkowski założył warsztat modelarski u niemieckiego biznesmena. Niedługo potem udało mu się otworzyć własny interes – „Guatemala Hobby Shop”. Przez parę następnych lat biznes Bobkowskiego przechodził wzloty i upadki. W 1954 roku Bobkowski wziął udział w światowych zawodach modeli latających w Stanach Zjednoczonych. Po tej podróży odwiedził Stany jeszcze kilka razy. Szczególnie mocno zachwycił go Nowy Jork. Małżeństwo, mimo ciągłej walki o zapewnienie sobie godnych warunków do życia, nie rezygnowało z podróży. W miarę możliwości zwiedzali Gwatemalę, która nieustannie zaskakiwała ich swoim pięknem i różnorodnością. Andrzej i Barbara Bobkowscy przyjaźnili się z rodzicami Julia Quevedo. Młodzieniec towarzyszył Andrzejowi na mistrzostwach w Stanach Zjednoczonych. W 1958 roku sklep zmienił nazwę na „Guatemala Almacen Supermodelos” z powodu rozporządzenia prezydenta, który zakazał używania nazw obcojęzycznych.

W 1958 roku Andrzej Bobkowski przeszedł pierwszą operację związaną z powiększonymi gruczołami pachwiny. Podobne zabiegi, w ciągu następnych 3 lat, przeszedł jeszcze kilkakrotnie. W 1959 roku opublikował w 11. numerze „Kultury” dramat Czarny piasek. Umarł 26 czerwca 1961 roku na raka mózgu w Hospital Latinoamericano. Pochowany został w grobie rodzinnym doktora Quevedo, za wcześniejszym wstawiennictwem Julio. Jego małżonka po śmierci męża pozostała w Gwatemali. Zmarła 22 września 1982 roku. Spoczęła w grobie obok Andrzeja Bobkowskiego.