Ireneusz Kocyłak
Ireneusz Kocyłak

Ireneusz Kocyłak

(ur. 1945)

 

Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST. W latach 1982–2010 był aktorem stołecznego Teatru Współczesnego. Wydał tomiki wierszy: Ruchomy Teatr, Psalmy Judasza, Zapiski niedowiarka, Para za parą, Nieziemskie rozkosze, Akrostychy (Imionnik serdeczny, Typy dla Ksantypy), Bosski świat – poemat satyryczno-polityczny, Gorzkie sny. Ona, W ramionach Talii. Fraszki, zbiór szarad Kocy, kocy, bajki oraz sztuki teatralne: Skansen i Made in Poland, Koktajl Mołotowa, tryptyk Siewcy wiatru (Odbicia, Znienacka, Na niby), Dramaty (Letarg, Mgła) i Moralitety (Everyman show. Nieludzki upadek człowieka). Opublikował także dwie książeczki dla dzieci: Dziwne zwierzę oraz Podróże Pana Sójki i inne bajki. Jako dramaturg debiutował sztuką Kochać bliźniego w Teatrze Popularnym w Warszawie. Wystawił także Komedię rodzinną (prapremiera w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu) i musical Ostry makijaż (Teatr Syrena). Polskie Radio w Warszawie zrealizowało słuchowiska: Bez jakichkolwiek podejrzeń, Za rok, za dzień, za chwilę, Maski oraz Źródło prawdy o sobie samym. Ceniony autor szarad i drobnych form szaradziarskich, od lat współpracuje z warszawskim wydawnictwem „Rozrywka” . Swego rodzaju zwieńczeniem jego twórczości w tym gatunku jest obszerny zbiór wierszowanych szarad i anegdot dotyczących wybitnych postaci teatru, filmu i literatury – Wielcy, znani, wzięci. Szarady ku pamięci.

Zajmuje się także pisaniem tekstów piosenek. Współpracował m.in. z kompozytorami: A. Skorupką, J. Ptaszynem Wróblewskim, J.A. Markiem, M. Górnym i wokalistami: D. Rinn, R. Rolską, E. Jodłowską, J. Połomskim, J. Stępowskim, T. Woźniakowskim, który także skomponował muzykę do wielu jego tekstów. Z Ryszardem Poznakowskim napisał musical Ostry makijaż (Make-up), prapremiera w Teatrze Syrena; także nagranie płytowe w 1992. Aktualnie współpracuje z Ryszardem Pieczarą i młodym kompozytorem i wokalistą Arturem Frączkiem, a także z aktorką i wokalistką Joanną Jeżewską.

Sporadycznie zajmuje się literaturą dla dzieci – w 1990 opublikował książeczkę dla najmłodszych pt. Dziwne zwierzę oraz w 2012 zbiór wierszy i bajek dla dzieci pt. Podróże Pana Sójki i inne bajki wydane przez Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna .