Frantisek Trstensky
Frantisek Trstensky

Frantisek Trstensky
(ur. 1973)

Jest katolickim księdzem, profesorem, biblijnym naukowcem, teologiem i publicystą. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Katolickiego Uniwersytetu w Ruzomberku ds. Stosunków Międzynarodowych i członkiem Prezydencji Federacji Uniwersytetów Katolickich w Europie.
  Pochodzi z Tvrdošín do Orawy. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej im. Martina Hattala w Trstenie kontynuował studia w Instytucie Teologicznym w Spiskach Podhradach, które w tym czasie należało do uniwersytetu Comenius w latach 1991-1997. Kapłaństwo zostało przyjęte w dniu 21 czerwca 1997 r.
  Przez krótki czas pracował jako kaplica w Spiskich Łużycach, a następnie przez trzy lata w Dolný Kubín. Stamtąd wyjechał do dalszych studiów za granicą, którzy ukończyli Jerozolimę w latach 2000-2004, koncentrując się na nauce biblijnej i archeologii. Po powrocie na Słowację rozpoczął naukę w Instytucie Teologicznym w Spiskach Podhradach, gdzie prezentuje Nowy Testament i biblijną grekę. W 2006 r. Uzyskał doktorat z teologii katolickiej w Krakowie. W 2008 r. Ukończył stopień magistra teologii katolickiej. W 2015 roku został profesorem uniwersyteckim w dziedzinie teologii katolickiej.