Oleksandra Radczenko
Oleksandra Radczenko

Oleksandra Radczenko

(ur. 1975)

 

Urodziła się w Kijowie w 1975 roku. Od kilkunastu lat mieszka w Lublinie. Z Lublinem była związana jej rodzina, stąd pochodzi jej prababcia, która wyszła za mąż za kijowianina i wyjechała do Kijowa. Oleksandra Radczenko jest absolwentką Narodowego Uniwersytetu Lotniczego, który ukończyła w 1997 roku. Ukończyła również Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania (w zakresie fotografii). Fotograf, specjalizuje się w fotografii artystycznej, wykonywanej klasycznym, analogowym sposobem. Pracuje w technikach szlachetnych: cyjanotypia, Van Dyke brown, guma. Jest uczestniczką i organizatorką wielu wystaw fotograficznych, m.in. w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Lublinie. Jej wystawa „Kwadratowy świat” otworzyła festiwal Wielokulturowy Lublin (maj 2013).

Inspiruje się Lublinem. Mówi o sobie: „Jestem fotografem i wystawcą. Nie jest to moja praca czy hobby - to całe moje życie. Jestem Ukrainką. Od 2005 roku mieszkam i pracuję w Lublinie.  Lubię to miasto, ale nie umiem odpowiedzieć, za co, dlaczego i jak mocno. Tak to jest z miłością - nigdy nie da się określić, za co, po prostu kocha się i już”. Natomiast o Lublinie jako mieście wielokulturowym twierdzi: „Całkowicie się z tym zgadzam. Przecież tu mieszkam, robię co mi się podoba, a Lublin nie tylko nie krępuje moich ruchów, lecz we wszystkim mnie wspiera”.

W 2014 roku wydała album Było sobie miasto. Lubelskie impresje, który jest podsumowaniem jej prawie 15-letniej obserwacji życia Lublina.

 

Albumy fotograficzne:

Lublin obiektywem malowany, album pokonkursowy (Lublin 2012-2013)

Było sobie miasto. Lubelskie impresje (Lublin 2014)

 

Konkursy fotograficzne:

„Portret dziecięcy” (Kijów 1999, I miejsce)

„Fotografia dziecięca NIVEA” (Warszawa, zima i wiosna 2009, zima 2008, trzykrotny zwycięzca)

„Szkolny reportaż” (Sankt Petersburg 2010, III miejsce)

„Zabawa” (Moskwa 2010, I miejsce)

„Wielki mały człowiek” (Lublin 2012, I miejsce)

 

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/OlexandraRadchenkoPhoto/

Oleksandra Radczenko gościem Ewy Hadrian w programie „Afisz”

Wypowiedź w ramach akcji „Twarze Lublina”

Książki autora: