Jacek Dąbała
Jacek Dąbała

Prof. dr hab. Jacek Dąbała

(ur. 1959)

 

  Medioznawca, literaturoznawca (Zakład Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMCS), powieściopisarz (m.in. Telemaniak, Pieszczochy losu, Prawo śmierci, Diabelska przypadłość), scenarzysta (współautor Młodych wilków). Swoje teksty publikował m.in. w Odrze, Kresach, Akcencie, Pamiętniku Literackim, Tekstach Drugich, Ruchu Literackim, Więzi i Tygodniku Powszechnym. Jego najnowszą powieścią jest Złodziej twarzy, wkrótce ukaże się kolejna - Ryzykowny pomysł.

 Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1983) i scenariopisarstwo w PWSFTViT w Łodzi (1989). Rozprawę doktorską obronił na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1993); habilitacja w 2005 roku (UMCS). Tytuł profesora uzyskał w 2012 r. (KUL).

  Pracę w mediach rozpoczął po wygraniu konkursu na prezentera radiowo-telewizyjnego w 1987 roku. W latach 1987-1988 współpracował jako dziennikarz z różnymi redakcjami Radia Lublin. W latach 1989-2002 pracował jako redaktor w TVP S.A., w Oddziale w Lublinie. Prowadził na żywo setki programów, poczynając od rozrywkowych i kulturalnych, a kończąc na studiach wyborczych. Był wydawcą i prezenterem programów informacyjnych i całodziennych. Realizował także reportaże, filmy dokumentalne, informacje do serwisów informacyjnych (newsy) i teledyski. Jest posiadaczem bezterminowej prezenterskiej karty ekranowej. Pracował także jako lektor przy różnych produkcjach telewizyjnych. W latach 2002-2007 adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UMCS. Od 2007 jest profesorem KUL; w latach 2013 - 2015 był profesorem na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie kierował Samodzielną Pracownią Komunikowania w Medycynie.