Maria Magdalena Rudiuk

dr Maria Magdalena Rudiuk

 

Studiowała na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: magisterium z filologii polskiej uzyskała w 1977 r., doktorat z filozofii kultury w 1986 r. W latach 1977-1990 pracowała w Zakładzie Filozofii Kultury UMCS. Od 1987 r. mieszka w Kanadzie.

Matka dwóch synów, co – jak sama wyznaje – „jest tak samo ważnym epistemologicznie doświadczeniem, jak odkrywanie kulturowego znaczenia ewolucyjnie kształtowanej dynamiki płci”. Od kilkunastu lat koncentruje swoje zainteresowania na tzw. „Women's Studies”, które uznaje „za istotne i brakujące ogniwo dla ostatecznego zadeklarowania się raczej po stronie nieugiętej i nie kierującej się litością ewolucji aniżeli po stronie ważności filozofii i literatury”.

Eseje filozoficzno-literackie publikuje zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie. Jako poetka zadebiutowała w 1992 r. wierszem wydrukowanym w paryskiej „Kulturze”. Dotąd opublikowała: Gdy barbarzyńcy śpiewają (Lublin: Wydawnictwo Literackie Nowe, 1993), Tam i tutaj (London, Ont.: Silcan House, 1994), Całe to niewszystko (Lublin: Norbertinum, 1997) oraz Mówić jako kobieta. Traktat postfeministyczny (Lublin: Norbertinum, 2006). Wybór Jej wierszy w przekładzie na język angielski ukazał się we Włoszech (The Polish/Canadian Outsider, „Englishes. Letterature Inglesi Contemporanee” 2004, nr 24).