Premiera: MAREK MIŁOSZ, „La mia bella storia. Moja piękna historia”

6 lutego 2020 roku ukazał się tom poezji Marka Miłosza pt. La mia bella storia. Moja piękna historia.

 

Marek Miłosz:

W tejże książce przedstawiam moją twórczość, zapoczątkowaną w wieku 12 lat. Zdaniem świdnickiego poety, Janusza Adamczyka, utworzyłem „nową falę” w poezji – poezję dokumentalną. Nie uważam jednak, jakobym był pierwszym autorem poezji dokumentalnej, gdyż, moim zdaniem, twórcą tego ciekawego gatunku jest Michał Zabłocki, a jego tomik Janowska, na którym się wzorowałem, bardzo polecam. Spory wpływ na moje wiersze miały także teksty piosenek nieznanego w Polsce włoskiego piosenkarzarza, Riccarda Fogliego, oraz twórczość Zbigniewa Herberta.
Tomik podzieliłem na dwie części: pierwsza nosi nazwę „Życie”, druga – „O kobietach i nie tylko”. Utwory przyozdobiłem fotografiami; większość z nich jest mojego autorstwa.
Zapewne możesz się zastanawiać, co robi na okładce amerykański bombowiec B-24J Liberator (Wyzwoliciel). Otóż zdecydowałem się nie iść za „trendami” w projektowaniu okładek i pójść własną drogą. Ten samolot, mimo złych, wojennych skojarzeń, uważam za wyraz piękna, podobną tematykę podjąłem też w wierszu Schönheit. Liberator na okładce pokazuje także moje zainteresowania dziejami lotnictwa z okresu II wojny światowej.