Pożegnania: RADOSŁAW KUŚMIERCZUK (1965-2018)

Z głębokim smutkiem i zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość o stanowczo przedwczesnej śmierci (w wieku 53 lat) RADOSŁAWA KUŚMIERCZUKA, poety związanego z Zamościem, autora przejmujących tomów wierszy Ten sam wiatr (1995) i Winy szczęśliwe (2005). Jego przyjaciel po piórze, Leszek Wójtowicz, tak wspomina poetę:

 

„Poznaliśmy się w latach 90., prowadząc nocne Polaków rozmowy. O wszystkim, ale głównie o poezji. Miał dar słuchania. Jego debiutancki tomik poezji powalił mnie na kolana. Do tej pory uważam, że to kawał świetnej poezji. Pochodził z Kołobrzegu, ale swoje życie związał z Zamościem. „Poeta to drapieżny ssak, przybłędy kot, wszczepiony pazurami w spadziste dachy nocy” – napisał w jednym ze swoich utworów. Znalazł się on we wspomnianym debiutanckim tomiku poezji Radka Kuśmierczuka Ten sam wiatr z 1995 r. wśród innych zjawiskowych wierszy – „brulionów życia pisanych tanim atramentem”.

Dziesięć lat później wydał drugi i ostatni zarazem tomik Winy szczęśliwe. Później wyruszył na podbój Europy, przez ostatnie lata mieszkał w Londynie. W Zamościu pojawiał się i znikał. Ale cały czas pasjonował się sztuką, był wielkim miłośnikiem twórczości Bolesława Leśmiana. Podkreślał, że urodził się w dniu, w którym zmarł Eliot Thomas Stearns (4 stycznia). Odszedł – co za zrządzenie losu – tego samego dnia, co Leśmian (5 listopada)”.

 

Radosław Kuśmierczuk zmarł 5 listopada 2018 roku. Pogrzeb odbędzie się w czwartek (15 listopada). Msza żałobna będzie odprawiona w kościele oo. Redemptorystów pw. św. Mikołaja w Zamościu o godz. 13.00. Wyprowadzenie ciała do kościoła z kaplicy zakładu pogrzebowego „Memento Mori” (ul. Peowiaków 3 a) przewidziane jest o godz. 12.30.