menu
- Już wkrótce |
- Aktualności |
- Nowości |
- Zapowiedzi |
- Kontakt
W ramach cyklu dokumentalnego „Księża Wolności 1914-1981”, firmowanego przez Telewizję Polską, ukazał się film o ks. Michale Pilipcu, zrealizowany przez Elżbietę Zielińską i Tadeusza Płużańskiego.
Polecamy: https://vod.tvp.pl/programy,88/ksieza-wolnosci-1914-1981-odcinki,292141/odcinek-44,S01E44,394345
Ks. Michał Pilipiec pochodził z Tarnawiec koło Krasiczyna. Po skończeniu szkoły powszechnej w Tarnawcach uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Przemyślu. W 1931 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po święceniach kapłańskich w 1936 r. był kolejno duszpasterzem w parafiach Pniów, Futoma, a następnie Błażowa koło Rzeszowa.
W pierwszych miesiącach II wojny światowej włączył się w parafialne akcje pomocy na rzecz wysiedlonych, ubogich, skierowanych do wyjazdu na roboty przymusowe. Od lutego 1940 r., przyjmując pseudonim „Ski”, spieszył z pomocą organizacyjną por. Józefowi Lutakowi, pierwszemu dowódcy Placówki ZWZ w Błażowej. Współpracował z komórką wywiadowczo-dywersyjną „Ruch” w Inspektoracie AK Rzeszów, pomagał budować nową tożsamość osobom poszukiwanym przez władze okupacyjne, wystawiając im nowe metryki urodzenia, wykładał religię oraz język łaciński na tajnych kompletach organizowanych wspólnie m.in. z dr. Brzękiem, uczestniczył w zajęciach konspiracyjnej Szkoły Podchorążych.
Wiosną 1944 r. awansowany do stopnia kapitana został kapelanem Obwodu Rzeszów AK. Brał udział w akcji „Burza” na Rzeszowszczyźnie. Po zajęciu Błażowej przez Armię Czerwoną, we wrześniu 1944 r. podjął pracę jako katecheta i nauczyciel łaciny w miejscowym gimnazjum.
4 grudnia 1944 r. został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu na Zamku w Rzeszowie pod zarzutem ukrywania materiałów konspiracyjnych oraz broni.
8 grudnia 1944 r., razem z czterema partyzantami został wywieziony w rejon lasów głogowskich pod Rzeszowem i tam rozstrzelany. Podpalone dla utrudnienia identyfikacji ciała zamordowanych zostały pochowane przez miejscową ludność w anonimowej mogile.
W 1977 r. dokonano ekshumacji i identyfikacji szczątków wszystkich pomordowanych, które następnie pochowano na cmentarzu w Błażowej.
Ks. Adolf Kowal, proboszcz parafii w Błażowej:
Parafia błażowska pw. św. Marcina może się poszczycić wyjątkowym bohaterem. Jest nim ks. Michał Pilipiec ps. „Ski”, w latach 1939-1944 wikariusz parafii, żarliwy kapłan, a zarazem nieustraszony i niezłomny żołnierz zarówno Chrystusa, jak i sprawy polskiej, który po okrutnych torturach w UB i NKWD poniósł w dniu 8 grudnia 1944 roku śmierć męczeńską z rąk rodzimych oprawców, przy udziale naszego „wschodniego brata”. Jego działalność wynikała z ogromnego patriotyzmu i potrzeby sprawowania posługi duchowej, co wprowadziło Go, jako jednego z pierwszych, bo już w lutym 1940 roku, w szeregi ZWZ-AK. Jako kapłan dostrzegał, że środowisko, w jakim się znalazł, potrzebuje duchowego i moralnego wsparcia, toteż cały swój wysiłek i przekonania skierował na ugruntowanie zasad wiary i wychowanie duchowo-moralne żołnierzy Armii Podziemnej. Sprawowane przez Niego msze św. w lesie lub stodole przy ołtarzyku polowym, wygłaszane homilie oraz przepojone głębokim patriotyzmem rekolekcje dodawały żołnierzom otuchy i wiary w słuszność walki z wrogiem i w zwycięstwo. Słowa Jego były przyjmowane zawsze z wielką powagą, odpowiedzialnością i pokorą. W okolicznościach, jakie sam sobie narzucił, potrafił swe obowiązki spełniać z godnością i odpowiedzialnością – zarówno te jawne jako wikariusz, jak i konspiracyjne, jako kapelan placówki błażowskiej „Buk”, a do wiosny 1944 roku jako kapelan Obwodu Rzeszowskiego „Rozbratel” w stopniu kapitana.
Postać i posługa ks. Michała Pilipca stały się przedmiotem badań prof. Gabriela Brzęka, który w 1995 roku opublikował w Norbertinum książkę pt. Ksiądz Michał Pilipiec „Ski”. Bohater i męczennik sprawy polskiej.